top of page
background.jpg

Ağustos 2022

Dell 49 Milyon Müşterisini Veri İhlali Konusunda Uyardı

Dell, bilgisayar korsanlarının yaklaşık 49 milyon müşteriye ait bilgilere eriştiğini iddia edilmesinin ardından müşterilerini büyük veri ihlali konusunda uyardı.


ABD'li bilgisayar üreticisi, bir saldırganın web sitesinde müşteri satın alma bilgilerini barındıran bir çevrimiçi portala nasıl yetkisiz giriş yaptığını detaylandıran veri ihlali bildirimlerini olaydan etkilenen müşterilere dağıtmaya başladı. Dell'in veri ihlali bildirimine göre, saldırının herhangi bir finansal veriyi tehlikeye atmadan yalnızca kişisel bilgilerin çalınmasıyla sonuçlandığı görülüyor. Çalınan bilgiler arasında isimler, fiziksel adresler, donanım ve sipariş detayları yer alıyor.


Şirket, "olay müdahale prosedürlerini derhal uyguladığını, araştırmaya başladığını, olayı kontrol altına almak için adımlar attığını ve kolluk kuvvetlerine haber verdiğini" belirtti. Konuyu araştırmak üzere üçüncü taraf bir adli tıp firmasının görevlendirildiğini ve durumu yakından izlemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.


"Dell e-postada şunları yazdı: "İlgili bilgilerin türü göz önüne alındığında müşterilerimiz için önemli bir risk olmadığına inanıyoruz.

Saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;


  • Sisteminizde her zaman en güncel güvenlik önlemlerini kullanmalıdır.

  • Çok faktörlü kimlik doğrulayıcı kullanılmalıdır.

  • Sisteminiz her zaman en son sürümle güncellenmelidir.

  • Giriş günlükleri izlenmelidir.

  • Açıkları tespit etmek için IDS/IPS kullanılmalıdır.

Comments


bottom of page