top of page
background.jpg

Ağustos 2022

Google’ın Yeni .zip ve .mov Alan Adlarının Riskleri

Mayıs ayının başlarında, Google .com veya .uk gibi sekiz adet yeni alan adları yayınladı. Bu alan adları, her ne kadar zararsız gibi dursa da, içlerinden bir kaçı olan .zip ve .mov alan adları, phishing saldırısı gibi çevrimiçi dolandırıcılık türleri için çok kullanışlı olabilir.


Bunun sebebi ise birisi veri sıkıştırmada kullanılan diğeri ise Apple tarafından geliştirilen video formatı dosyalarının uzantısı olmasıdır. Halihazırda etkisini göstermeye başlayan endişe, dosya adları gibi görünen URL’lerin, web kullanıcılarını meşru bir şeymiş gibi davranan kötü amaçlı bağlantıları tıklamaları için phishing gibi dijital dolandırıcılıklar için daha da fazla olasılık açacak olmasıdır. Dolandırıcılar, bu yaygın dosya uzantıları olan .zip ve .mov alan adına sahip bir url satın alabilir ve bu sitelerini uygulama diye düşünüp giren kullanıcılar otomatik olarak kötü amaçlı bir web siteye bağlanabilir.

Bu tip saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;

  • Sisteminizde her zaman en güncel güvenlik önlemleri kullanmalıdır,

  • Son kullanıcılar gelişen atak türlerine göre eğitilmelidir,

  • Sisteminiz değişen atak türlerine göre geliştirilmelidir.

  • Tüm sistem ve güvenlik ürünlerinizin doğru bir şekilde yedeklenmesine önem verip, belirli aralıklarla yedekten dönme testleri yapılmalıdır.

Comments


bottom of page