top of page
background.jpg

Ağustos 2022

United Health Group ve Change Healthcare Siber Saldırısı: Milyonlarca Kişisel Veri Tehlikede

ABD'nin önde gelen sağlık hizmeti sağlayıcılarından UnitedHealth Group'un yan kuruluşu Change Healthcare, geniş çaplı bir siber saldırıya uğradı. Saldırganlar, milyonlarca kullanıcının kişisel ve sağlık bilgilerine erişim sağladı. Etkilenen veriler arasında isimler, adresler, doğum tarihleri ve korunan sağlık bilgileri (PHI) bulunuyor. UnitedHealth Group, olayın ardından hızlıca harekete geçerek etkilenen kişilere iki yıl boyunca ücretsiz kimlik hırsızlığı koruma ve kredi izleme hizmetleri sunacağını duyurdu.

 

Saldırının ardından, Change Healthcare hizmetlerini hızla yeniden faaliyete geçirmek için yoğun çaba sarf etti. Şirket, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve hastaların büyük bir kısmının hizmetlere yeniden erişimini sağladı. Özellikle ilaç tedariki ve ödeme işlemleri gibi kritik hizmetler öncelikli olarak devreye alındı. Change Healthcare'in hizmetlerinin %80'i saldırının ardından yeniden faaliyete geçirildi ve tam işlevselliğin birkaç hafta içinde sağlanması bekleniyor.

Bu tip saldırılardan korunmak için almamız gereken tedbirlerin bazıları;


  • Güçlü ve benzersiz şifreler kullanmalı ve düzenli olarak değiştirmelidirler. Şifrelerini paylaşmaktan kaçınmalı ve her hesap için farklı şifreler kullanmalıdırlar.

  • Mümkünse, hesaplarına ek bir güvenlik katmanı ekleyerek iki faktörlü kimlik doğrulama kullanmalıdırlar. Bu, hesaplarının daha güvenli olmasına yardımcı olur.

  • Bilinmeyen veya şüpheli e-postaları açmamalı ve bilinmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamamalıdırlar. İnternet üzerinde gezinirken dikkatli olmalı ve güvenilir siteleri tercih etmelidirler.

  • Güvenlik yazılımlarını güncel tutmalı ve bilgisayarlarını düzenli olarak taratmalıdırlar. Bu, kötü amaçlı yazılımların tespit edilmesine ve engellenmesine yardımcı olur.

Commentaires


bottom of page