Ransomware / “Popcorn Time” Nedir, Nasıl Çalışır?

May 30, 2017

Ransomware, sadece paranızı teslim etmek yerine arkadaşlarınızın başını yakmanıza imkan veren bir sürümle daha tehlikeli hale geldi.

 

Nasıl Çalışır:

“Popcorn Time” da  bilinen ransomware’lerle aynı şekilde makineye bulaştıktan sonra ulaşabildiği dosyaları şifreliyor. Ancak fidye isteme kısmında size bir şeçenek sunarak şeytani zekayı işin içine katıyorlar; ya istenen tutarı ödersiniz ya da kodu 2 arkadaşınıza daha bulaştırırsınız!


Nasıl Korunuruz:

Böyle bir şey başınıza geldiğinde, (varsa) yedekten geri dönmek en makul yöntemdir. Ancak yedek olmayan durumlarda fidyeyi ödemek gündeme geldiğindeyse; fidyelerin ödenmesi çoğu ülkede yasal olmakla birlikte, fidyeyi başkalarına bulaştırarak ödemeden kaçmaya çalışmak, yasal olmadığı gibi etik açıdan da tartışmalıdır.

Her zamanki gibi, en iyi savunmanız ilk etapta enfekte olmamaktır.

 

Detaylı bilgi için uzmanlarımıza başvurabilirsiniz; support@zerosecond.com.tr

 
 

“Popcorn Time ransomware holds your data hostage until you pay up—just got more pernicious with a version that lets you sell out your friends instead of handing over your cash.
 
If you can’t afford the one bitcoin payout or you’re feeling especially spiteful, you can share a link to download Popcorn Time in an attempt to infect others.

 

 
If two of your victims pay up, the attackers give you the key to decrypt your data.”

 

 

Please reload

Son yazılar

September 22, 2020

September 8, 2020

August 11, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

© 2016  Zero Second® Bilişim Sistemleri | 0212 270 71 21

  • LinkedIn Social Icon