Güvenli arama motoru alternatifleri


Google, belki çok farkında olmasak da gün içinde en sık kullandığımız arama motoru ve sayısız uygulamanın mimarı. Tüm bu servislere ücretsiz ulaşabiliyor olmanın bedeli ise kişisel verilerimizi de paylaşıyor olmamız. Her ne kadar Google kişisel verilerimizin güvence altında olduğunu iddia etse de aradığımız kelimeleri, lokasyonumuzu ve Gmail üzerinden sağladığımız tüm iletişimi takip edebildiği de biliniyor. Bu verilerin kullanım amacı Google'ın sağladığı tüm hizmetlerin kalitesini arttırmak olsa da kişisel verilerini paylaşmak konusunda şüpheleri olan insanlar için alternatif arama motorları da artık mevcut.

DuckDuckGo

DuckDuckGo birçok yönden sıradışı bir arama motoru. Öncelikle aradığınız kelimeler de dahil olmak üzere siteye girdiğiniz hiçbir bilgi kayıt altına alınmıyor, kişiselleştirilmiş arama sonuçları da böylece engellenmiş oluyor. Böylece sadece arama motorunun sizin ilginizi çekebileceğini düşündüğü sonuçları değil, tüm sonuçları görüyorsunuz. Arama motoru Google'ın sunduğu hesap makinesi, anında cevap gibi diğer tüm özelliklere de sahip.

https://duckduckgo.com/

Ixquick

Ixquick kendini dünyadaki en gizli arama motoru olarak isimlendiriyor. İddialı görünebilir ama gerçekten de IP adresiniz, tarayıcı bilgisi, aradığınız kelime ve arama sonucu ve arama geçmişi gibi sizinle ilişkilendirilebilecek hiçbir veriyi kaydetmiyor. Ixquick'in sırrı "proxy ile arama" adı verdikleri teknoloji. Herhangi bir arama yaptığınızda arama sonuçlarının sağ üst tarafında görünen Proxy link'ine tıklarsanız eriştiğiniz site sizin IP adresinizi göremiyor.

https://www.ixquick.com/

TOR

Tor doğrudan bir arama motoru olmasa da internete anonim olarak erişmenize olanak tanıyan bir altyapı.

Tor Browser ile karmaşık olabilecek konfigürasyon ve kurulum adımlarıyla uğraşmadan hızlı bir şekilde kullanmaya da başlayabiliyorsunuz. Ancak Tor takip edilmenizi zorlaştırmak için çok sayıda farklı node üzerinden geçerek sizi internete ulaştırdığı için erişim hızınızın düşeceğini ve mevcut tarayıcı ayarlarınızı değiştirebileceğini de lütfen dikkate alın.

https://www.torproject.org


Son yazılar
Arşiv