Android Cihazların Yeni Kabusu: CopyCat Malware


Milyonlarca Android kullanıcısını hedefleyen yeni bir mobil malware tespit edildi. “CopyCat” olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, reklam gelirleri üretmek ve kullanıcı bilgilerini çalmak için tasarlanan bir virüs olarak karşımıza çıkıyor.

Başta Hindistan, Pakistan, Bangladeş, Endonezya ve Myanmar’ı etkileyen virüs Kanada'da 381.000'den fazla cihaza bulaştı, Virus dünya genelinde bulaştığı 14 milyon cihazın 8 milyonunu root’layarak kontrolü ele alıyor ve sonrasında reklamları kullanıcıya göstererek sahibine para kazandırmaya başlıyor. Yetenekleri ile güvenlik uzmanlarını şaşırtan virüs, Google Play Store’daki çeşitli uygulamalar aracılığıyla da cihazlara bulaşabiliyor.

CopyCat gibi en yeni kötü amaçlı yazılımlar static ve dinamik analiz kullanılarak sıfır-gün zararlı yazılımları tanımlayıp engelleyebilen gelişmiş koruma gerektirir. Bu anlamda kullanıcılar ve işletmeler mobil cihazlarını ağlarının bir parçası olarak değerlendirmeli ve mevcut en iyi siber guvenlik çözümleri ile korumalıdırlar. Konu ve çözümleri ile ilgili daha fazla bilgi almak için; support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv