İşletim Sistemlerinizi Düzenli Olarak Taramanın Faydaları


Dijital dünyanın sürekli gelişmesi, hali hazırda olan zafiyetlerin her geçen gün artmasına neden olmaktadır. Bu zafiyetlerin önüne geçebilmek ve kendi işletim sistemlerinizin ne kadar güvenli olduğunu test etmek, şirketin güvenlik düzeyini en üst seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır. Penetrasyon Testi diye adlandırdığımız bu zafiyet testi, şirkete güvenlik alanında bir ciddi fayda sağlamaktadır.

Penetrasyon Testi Nedir?

Penetrasyon testi, bilişim sistemlerinin ağ yapılarını, donanımsal, yazılımsal ve uygulama olarak kötü niyetli bir hacker gibi saldırı öngörülü dış ve iç ağdan yapılan zafiyet ve açıklık testidir.

Penetrasyon Testinin Faydaları;

  • Zafiyeti ortaya çıkararak, testin yapıldığı sistemin sahip olduğu açıkları görmek ve bu açıklardan meydana gelebilecek saldırıları öngörebilmek.

  • Penetrasyon testi yapan kişiler buldukları açıklıkları kullanıp gerçekmiş gibi saldırı yapmaktadır. Bu yöntem ile sistemin sahip olduğu gerçek riskleri ortaya çıkarmaktadır.

  • Test yapıldığı sırada siber güvenlik kapasitesini de test etmiş oluyorsunuz. Saldırıyı tespit ettiğinizde, soruşturma başlatılıp, saldıranı keşfetmeli ve engellenmelidir. Yapılan testten geri bildirim alınarak güvenliğinizin gelişmesini sağlayabilirsiniz.

  • Penetrasyon testi potansiyel tehditleri ortaya çıkarmak ve operasyonlarınızın beklenmedik bir kesinti veya erişilebilirlik kaybına maruz kalmamasını sağlamaya çalışır. Pentest aslında şirketinizin iş sürekliliği denetimini de yapmaktadır.

  • Kendi bünyeniz içindeki bir kişi tarafından sorunun çıktığı tespit edildiğinde, şirket bünyesi böyle bir soruna tepki vermeye veya hareket etmeye eğilimli olmayabilir. Üçüncü taraf uzmanından gelen rapor, yönetimin vereceği tepki üzerinde daha etkili olabilir.

  • Penetrasyon testinin gerçek hayat sonuçları üzerine olması, sektörünüz ve yasal uyumluluk gereksinimlerini belirli bir düzeyde belirler. Tüm yöneticilerin ve sistem sahiplerinin kalifiye test uzmanlarıyla düzenli penetrasyon testleri ve güvenlik incelemeleri yapmalarını zorun kulan ISO 27001 standardı veya PCI yönetmeliklerini düşünün.

  • Bir siber saldırı ile kaybedeceğiniz verilerin, müşterilerinizin veya ortaklarınızın üzerindeki güveni ve sadakatini olumsuz şekilde etkiler. Şirketiniz, katı ve sistematik güvenlik incelemeleri ve düzenli yapılan Penetrasyon testleri ile biliniyorsa tüm paydaşlarınız rahatlayacak, size olan güveni daim olacaktır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv