5 Adımda Güvenlik Önlemi


21. Yüzyıl teknoloji çağının başlaması ile beraber, yaşamımızın büyük bir bölümünü internet dünyasında geçirmeye başladık. 2000’li yılların başında, internet kullanımının yaygınlaşması ile siber saldırılar kendini göstermeye başladı. Son zamanlarda ise bu saldırılar yüksek oranda artış gösterip, hatta ülkeler arasında siyasi soğuk savaşa kadar uzanmakta. Buna örnek olarak 2017 Amerika seçimlerinde, Rus hacker'ların seçim sonuçlarına etkisi olduğu iddia ediliyor.

Siber güvenlik şirketleri geliştirdikleri ürünler ve yazılımlar sayesinde bu saldırılara karşı önlemler almaktadırlar. Şirketler ise IT departmanlarında siber güvenlik çalışanlarını istihdam ederek saldırılara karşı kendilerini koruma altına alıyorlar. Sizin için hazırladığımız aşağıdaki 5 madde ile siber saldırılara karşı önleminizi almaya başlayabilirsiniz;

  • Çalışanlarınızı bilgilendirin;

Şirket bünyesinde geçerli olan kuralların ihlali sonrasında oluşabilecek zararlar ve meydana gelebilecek sorunlar hakkında doküman hazırlanıp tüm çalışanlara dağıtılmalıdır. Bu sayede kişiler kendi yetkileri dahilinde oluşabilecek sorunlar hakkında bilgilendirilir ve yapılacak hatalar minimize edilir.

  • Network trafiğinizi denetleyin;

Şirket bünyesindeki iç network trafiği sürekli olarak denetlenmeli ve filtreleme yapılarak içeriden oluşabilecek sorunlar engellenmeli. Dışarıdan gelen trafiği ise filtreleyerek saldırılara karşı önlemler alınmalı.

  • Yazılımlarınızı son sürümde kullanın;

Kullandığınız işletim sistemleri ve yazılımlarınızın güncellemelerini kontrol edip son sürüm şeklinde kullanılmasına özen gösterin. Zira eski sürümlerde olabilecek zafiyetler, saldırılara sebep olabilir.

  • Yedeklemelerinizi düzenli olarak alın;

Alınan önlemlere rağmen, yapılan saldırılar sonrasında veri kaybı yaşamamak için verilerin yedeklenmesi muhakkak yapılmalı. Son zamanlarda artış gösteren malware saldırısı ile veriler şifrelenmiş mağdurlardan fidye istenmektedir. Bu gibi durumlarda alınan yedekler ile çözüm üretilebilir.

  • Network sisteminizi düzenli test ettirin;

Şirketinizin network sistemini penetrasyon testi yaparak, dışarıdan ve içeriden oluşabilecek ataklar simule edilir ve bulunan zafiyetler rapor edilerek önlemler alınır ve açıklar kapatılır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv