Film Altyazılarında Malware Tehlikesi


Son zamanlarda yapılan araştırma neticesinde altyazı sitelerinde bulunan zararlı kodlar ile sisteminiz kontrol altına alınabilir. Araştırma sonucunda, oluşacak güvenlik açığı ile 200 milyondan fazla video oynatıcı ve flamanın risk altına girdiği öğrenildi.

Oluşturulan bu kötü amaçlı yazılım, çeşitli dillerde çevrilmiş altyazılara sahip internet sitelerinde kullanılıyor. Kullanıcıların bu veri tabanına güvenmesi nedeni ile indirilen altyazılar bir çok işletim sistemine saldırı için ön hazırlık yapmış oluyor.

Bu güvenlik açığından etkilenen şirketlerin başında Popcorn Time, VLC, Kodi ve Stremio olarak belirlendi. Ancak benzer sorunların diğer platformlarda da var olduğuna inanılıyor. VLC, Kodi ve Stremio, konuyu araştırma sonucunda taraflarca uyarı aldıktan sonra düzeltmelerini yaptılar ve güncellenmiş sürümleri indirilebilir hale getirdiler. Popcorn Time ise düzeltmesini yaptı fakat güncellemesini resmi siteden indirilmek üzere henüz mevcut olmadığını söyledi.

Kodi firması ise tehditin şiddetine itiraz etti. XMBC'nin temsilcisi Keith Herrington’ın yaptığı açıklamada: "Bir zip dosyasını bir zip dosyasından indirmeniz çok nadir görünür ve bu dosyayı indirdiğiniz altyazı web siteleri bunları 'garip’ olarak algılamalı. Ve buna rağmen dosya sisteme bir şekilde erişebilmiş olması halinde bile kodu çalıştıramıyorsunuz. Hangi kötü amaçlı yazılım buna ihtiyaç duyar ki?”

Herrington son olarak; “ kodu çalıştırma becerisi olmadan, kimsenin gerçekte hasar vermesi çok, çok, çok zor '' dedi.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv