Yeni Nesil Virüs Koruması


Anti-virüs üreticileri, makinesel öğrenme benzeri yapay zekâ tekniklerini kullanarak bilgisayarları fidye yazılımlarından koruyor. Fakat virüs yazanların kritik bir avantajı var.

Anti-virüs sektörü büyümesi ile Gartner’ın hazırladığı rapor sonucuna göre, 2015 yılında 22 milyar Amerikan Doları değerinde güvenlik ürünleri satılmış. Fakat, şirketler veya kişiler ne kadar para harcarsa harcasın, tamamen güvenlik diye bir şey söz konusu olmuyor. Her gün 300,000 yeni tip zararlı yazılım ortaya çıkmasıyla siber suçlular güvenlik ürünlerini alt etmeye çalışmaktalar. Durum böyle olunca Anti-virüs yazılımcıları için bu resmen bir kedi fare oyununa dönmektedir.

Modern koruyucu virüs yazılımları, davranışa endeksli bir yaklaşıma sahiptir. Program gerçek zamanlı gözetim yapıyor ve şüphelendiği programın bilgisayarda yaptıklarını takip ediyor. Eğer şüpheli işlemelere rastlarsa, bu virüs monitörü programı durduruyor ve kullanıcı bilgilendiriliyor

Güvenlik sektöründeki en son ürünlerin fidye yazılımlara karşı koruma özelliği var, bunlar gerçek zamanlı olarak sistemi garip dosya erişimlerine karşı kontrolden geçiriyor. Programlar, virüslerin davranışlarına bağlı olarak hareket edip, yazılım sisteminin değerlerini de gözetliyor. İşlemcinin birden yük altına girmesini veya diske erişim işlemlerinin ciddi derece yoğunlaşmasını kontrol ediyor. Özel zararlı yazılım araştırmacıları bu virüs yazılımlarını parçalıyor, analiz ediyor ve çözüm buluyor. Ardından gelen güncellemeler ile kullanıcıların sistemlerine yüklüyorlar.

Yeni nesil AV yazılım davranışları:

  • Gelişmiş kalıcı tehditler gibi hedefli saldırılar için özel hazırlanmış zararlı yazılımlar ve sıfırıncı gün tehditlerinden ağ koruması sağlar. Kullanıcı erişimini engelleyerek bu tehditlerden koruma sağlar.

  • Komuta ve kontrol faaliyetlerini tanımlar ve engeller. Böylece eksiksiz bir şekilde saldırıyı önler. Tüm saldırı kapsamını açığa çıkararak otomatik şekilde olayı analiz eder. Böylece Web'den indirilen dosyalardaki kötü amaçlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma sağlanır.

  • Dosyalar, ağınıza girmeden önce kötü amaçlı davranışı keşfetmek için hızlı bir şekilde karantinaya alınır, denetlenir ve sanal alanda çalıştırılır. Bu yenilikçi çözüm ile en tehlikeli istismarlardan sıfır gün gibi saldırılardan kaynaklanan zararı önlemek için işlemci düzeyinde denetim yapılır. Bu sayede çalıştırılan işletim sistemi zarar görmeden koruma gerçekleştirilir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv