Mobil Cihazlarda 5 Yeni Güvenlik Tehdidi


2017 yılının ilk çeyreğinde 1,5 milyondan fazla yeni mobil malware tespit edildi. Buna rağmen çoğumuz mobil cihazlarımıza saldırı olup olmadığını bilmiyoruz. Apple ve Android daha güvenli işletim sistemleri oluşturmaya çalışırken, kötü niyetli kişiler, alınan güvenlik önlemlerine karşı kendilerini geliştirmeye devam ediyorlar. Bunun nedeni uygulamalarda güvenliğin ön planda olmaması.

Yapılan araştırmaya göre, bilgi paylaşım şirket çalışanlarının yarısı iş yerinde kendi dizüstü bilgisayarını, yüzde 68’i kendi mobil cihazlarını kullanıyor. Bu cihazlarda depolanan veriler, saldırı olasılığına karşı büyük risk taşımaktadır.

Mobil güvenlik araştırmacıları, işletmeleri etkileyebilecek mobil cihazlarda beş yeni tehdit belirledi;

1- Pegasus Spyware

Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Pegasus isimli yazılım, Apple cihazlarında ve Android market yüklemelerinde görüldü. Yazılım, bulunduğu cihaz üzerinde kök erişimi kazanarak, aygıtı gözlemleyerek veri kaybına sebep oluyordu.

2- Mobil Botnet’ler

Android cihazlara hedef alan Viking Horde isimli botnet, reklam tıklamalarında tespit edilmiştir. Mobil cihazların IP adreslerini kullanarak kök erişimi olan veya olmayan birçok botnet oluşturduğu anlaşıldı. Mobil cihazların internet erişimine sürekli açık olması, siber suçlular için 7/24 zombi botuna sahip olmak demektir.

3- Reklam ve Tıklama Sahtekarlığı

Reklam ve tıklama ile mobil cihazlara bulaşan kötü amaçlı yazılımlar, dosya sistemi ve dahili ağa erişim izni vererek aygıtın suçlular tarafından kontrol edilmesine ve veri kaybına sebebiyet verir.

4- IOT

Geleceğin teknolojisi olarak adlandırılan IOT (Internet of Things), mobil cihazlar ile entegre ederek kontrol sağlanıyor. IOT cihaz üzerinde sızdırılan herhangi kötü amaçlı yazılım ile mobil cihazlara arka kapı oluşturur.

5- Ölü Uygulamalar

Apple ve Android marketlerinde bir uygulama desteklenmiyorsa, kullanıcılardan bu uygulamaları güncellemeleri ve silmeleri talep ediliyor. Marketlerin güvenlik ekipleri yavaş yavaş bu tarz uygulamaları kaldırmaya başladı bile.

Mobil cihazlar için tasarlanmış güvenlik çözümleri, cihazlardaki bilinen ve bilinmeyen kötü amaçlı yazılımları tespit eder, SMS phishing saldırılarına karşı korur. Cihazlarda en üst düzeyde güvenlik sağlayarak sıfır gün saldırıları gibi yeni tehditlere karşı bile güvenlik sağlar.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv