5 ADIMDA HESAP GÜVENLİĞİ


Dijital çağ olarak bilinen 21.Yüzyılda insanlar için hız en önemli unsur oldu. Cihazlar üzerinde performans değerlendirmesi yapılırken, öncelikle cihazın hızlı olup olmadığına bakılıyor. Fakat hayatımızda bir başka unsur var ki hızdan daha önemli: GÜVENLİK. Teknolojinin 2000’li yıllarda kazanmış olduğu ivmeyi, güvenlik konusu 2016 yılının başlarında düşürdü. Finans sektörünün aldığı büyük darbeler, veri tabanı şirketlerine yapılan ataklar gibi gerçekleşen siber saldırılar sonrasında dünya çapındaki büyük kurumsal şirketler yatırım planlarında ilk sıraya siber güvenliği aldı.

Büyük kurumsal firmaların yaptıkları yatırımları, bizler kişisel verilerimizi korumak için yapamayız. Fakat alınabilecek birkaç önlem ile, kişisel hesaplarımıza yapılabilecek saldırılara karşı koruyabiliriz. İşte siber saldırılardan korunmak için uygulanabilecek 5 yöntem:

  • 2 Faktörlü Kimlik Doğrulaması: Daha çok dijital bankacılıkta kullanılan bu yöntem, günümüzde hemen hemen hesap üyeliği gerektiren çoğu uygulama ve sitelerde de mevcut. Kullanıcı isteğe bağlı olarak bu yöntemi aktive ederek, telefonuna gelecek SMS Doğrulama Kodu ile giriş yaparak erişim sağlıyor. Bu şekilde korsanlar şifrenizi öğrenmiş olsa bile, telefonunuza gelecek doğrulama koduna erişmeden hesabınıza giriş yapamayacaktır.

  • Güçlü bir şifre kullanın: Çoğumuz hatırlaması kolay olsun diye kolay anımsayabileceğimiz parolalar oluştururuz. Böyle şifreler, hackerlar tarafından kırmak için deneme yapılacak ilk şifrelerdir. Şifrelerinizi güvenlik standartları derecesinde oluşturarak, hesabınızı daha güvenli hale getirebilirsiniz.

  • Hesabınızı başka bir platformda girmeyin: Hesabınıza bir dış platformda giriş yaparsanız ve bu platform korsanlar tarafından ele geçirilirse, hesap bilgileriniz de saldırganlar tarafından alınmış olur. Bunu önlemek için güvenilir olmayan site veya uygulamalar kullanırken hesabınıza giriş yapmamaya dikkat edin.

  • Düzenli olarak hesap aktivitenizi kontrol edin: Hesabınızın başkası tarafından kullanıldığını hiç kontrol ettiniz mi? Bunu anlamanızın en kolay yolu, hesaplarınızdaki giriş çıkış kayıtlarına bakmak. Hesap aktivitesinde karşılaşılacak farklı bir giriş sonrasında, hızlıca şifrenizi güncellemelisiniz.

  • İnternette gezinirken dikkatli olun: Yapılan çözümler saldırıları önlemek için olsa da asıl hedef sistemler veya bilgisayarlar değildir. Siber saldırı, insanları aldatarak kişisel verileri çalma sanatıdır. Bu saldırılardan kaçınmanın en iyi yolu, internette gezinirken dikkatli olmaktır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv