Siber Güvenlik Raporu


Siber kavramının oluşması ve hayatımıza girmesi ile yaşam tarzımız değişti. Kullandığımız elektronik cihazların internete erişmesi ile hayatımızı kolaylaştırmasının yanında bir çok tehdit unsurunun da oluşmasına sebebiyet verdi. Kuruluşların siber güvenlik alanına yaptıkları yatırımlar geçen sene 400 milyar doları aştı. 2016 yılı siber güvenlik raporuna göre, 125 milyon adet yeni zararlı yazılım tespit edildi. Toplamda 3 milyar adet yazılım bulunan siber alemde uzmanlar kullanıcıların dikkatli olması için uyarıyor.

2016 yılının en çok kullanılan atak türevleri DDoS ve hesap kaçırmadır. DDoS saldırıları internet bant genişliği üzerinden sistemi devredışı bırakan ataklardır. Bu ataklar sırasıyla SQL Injections, Malware ve Ransomware olarak devam etmektedir. Aynı rapora göre en çok saldırı alanların, bireysel kullanıcılar olduğu tespit edilmiştir. Sağlık ve finans sektörleri ise ikinci ve üçüncü sırayı almaktadır.

Hedef bazlı saldırı sayısı artar iken zararlı yazılım içeren sitelerin sayısı ise azalmakta. 2015 yılında şüpheli site sayısı 100 milyonu aşkın iken, 2016 yılında bu sayı 50 milyona düşmüştür. Zararlı kod bulunduran siteler, devlet yönetimleri tarafından tespit edilerek erişim engellenmektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv