Farkındaysan Güvendesin


Bilgi güvenliğini tehdit eden risklerin başında çalışanların farkındalık eksikliği gelmektedir. Dünyaca ünlü firmaların veya bankaların son yıllarda yaşadığı siber saldırı olayları detaylıca incelendiğinde, sorunun ana kaynağının, çalışanların bilgi güvenliği konusunda bilgi ve farkındalığın eksikliği olduğu ortaya çıkmaktadır. Zayıf parola kullanımı, bilgi doğrulamama, bilgi ifşası, sahte e-postalara kanma, bilinçsiz internet gezinimi ve benzeri eksikliklerden dolayı “insan faktörü”, bilgi güvenliğinin en zayıf halkası olmaktadır.

Sosyal mühendislik, internette insanların zafiyetlerinden faydalanarak, çeşitli ikna ve kandırma yöntemleriyle istenilen bilgileri elde etmeye çalışmaktır. İnsan psikolojisi üzerine oynanan sosyal mühendislik oyunları, büyük yatırımlar yaparak oluşturduğunuz güvenlik önlemlerini bir anda devre dışı bırakabilir.

Hackerlar, hedeflerindeki firmanın sistemlerinde bir zafiyet bulamazsa veya zorlanırsa, saldırı okunu “sosyal mühendislik” yönüne çevirir ve saldırılar genellikle son kullanıcıları hedeflemektedir. Dolayısıyla sadece sistemler değil, aynı zamanda insanlar da hackerların hedefleri arasına girmektedir.

İnsan ve insan psikolojisi güvenlik çemberinin en zayıf halkasıdır. Siber saldırganlar ise sürekli yeni yöntemler deneyerek, bu zayıf halkayı kırmaya çalışırlar. Bu zayıf halkanın güçlendirilmesi, son kullanıcılara sürekli olarak verilecek interaktif ve proaktif eğitimlerle başarılabilir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv