Bulut Güvenliği


Bulut teknolojisi, veri kullanımı açısından büyük kolaylıklar sağlar. Gartner birkaç yıl içinde, sunucu yüklerinin %71'inin sanallaştırılmış olacağı tahmininde bulunuyor. Bulut teknolojisi daha düşük sermaye ve işletim giderleri, anında ölçeklendirilebilirlik, her zaman ve her yerden erişim gibi hizmetleri kolaylaştırmaktadır. Bununla birlikte güvenlik konusunda da verdiği hizmetler ile iş yükündeki verimliliği arttırıyor.

Fakat bulut sistemlerinde yaşanan güvenlik ihlalleri sonrasında bu teknolojiye olan güveni sarsmış gibi gözükse de aslında yapılan saldırılar insan hatalarından kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Gartner’a göre bulut sağlayıcıları, kullanıcıların yalnızca ihtiyaç duydukları bilgiye erişimi olmasına ve kullanıcıların girişlerini izleyebilmelerini sağlayan özelliklere sahip olduğunu belirtmiştir. İşletmeler aslında bulutun içine yerleştirilmiş güvenlik katmanından yararlanmaktadır.

Yapılan araştırmalar, kurumların buluta geçiş sonrasında yüzde 94 oranında daha önce olmadığı kadar yüksek güvenlik standartlarında çalışma imkanı sağladığını gösteriyor. Güvenlik konusunda yaşanan gelişmeler ve sunulan esneklik sayesinde artık kurumlar kendi güvenlik altyapılarını oluşturup ve kontrolü ele almaktadırlar. Bulut çözümleri sunan firmaların sağladığı güvenlik sertifikasyonları ve düzenli yapılan testler, güvenlik seviyesinde gözle görülür bir artma yaşandığını göstermektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv