Oltaya Gelmeyin

November 21, 2017

  Dünyayı sarsan fidye yazılımlar (ransomware) bir çok kurum ve kuruluşlarda veri kaybına sebep oldu. Alınan güvenlik önlemlerine rağmen, kurum çalışanlarına gelen e-posta eklentisine gizlenen zararlı yazılım ile şirket verileri şifrelenip, para karşılığında bu verilerin kurtarılması teklif ediliyor.

 

  Oltalama saldırısı, dolandırıcıların rastgele kullanıcı hesaplarına e-mail gönderdikleri bir çevrimiçi saldırı türüdür.. Zararlı kod barındıran dosyalar mail yoluyla kullanıcılara gönderilir (oltalanır), kullanıcı içeriği işletim sistemine yükleyip, açtığında kod aktif olarak, dosyaları şifreler ve erişimi engeller.

  Örneğin kullandığınız operatörün aylık faturası gibi görünen bir e-mail, aslında sahte olabilir ve içerisindeki dosyayı bilgisayarınıza indirdiğinizde tüm dosyalarınızı kilitleyebilirsiniz. O nedenle gelen maillerin içerisindeki ekleri indirmeden önce mutlaka gönderen adresini ve diğer detayları iyice kontrol edin. Tanımadığınız kişilerden gelen mail uzantılarını açarak suçluların oltasına takılmayın.

 

  Alınabilecek tüm önlemleri almanıza rağmen bir fidye yazılım olayı ile karşı karşıya kalabilirsiniz. O nedenle dosyalarınızı kaybetmeden bir başka yerde yedek tutmak her ihtimale karşı güvende olmanızı sağlayacaktır. Bu yedekleme için hem bulut depolama çözümlerini hem de ana bilgisayardan bağımsız bir şekilde fiziksel yedekleme çözümünü kullanmalısınız.

 

 

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

 

Please reload

Son yazılar

September 22, 2020

September 8, 2020

August 11, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

© 2016  Zero Second® Bilişim Sistemleri | 0212 270 71 21

  • LinkedIn Social Icon