Bilmediğimiz Deep Web


Deep Web, derin web, bazıları içinse dark web, isminden de anlaşılacağı üzere web'in karanlık yüzü; herkesin erişemediği, erişse bile belli bir seviyeye kadar ulaşabildiği bir alan. İçerisinde seri katiller ve organize suç örgütlerinin, istihbarat görevlilerinin ve birçok örgütün faaliyet gösterdiği ve derinliği bilinmeyen bir platform. Bu nedenle hakkında kesin ve net bilgilere sahip olmak çok zor. Deep Web ile ilgili web'de arama yapmaya başladığınızda karşınıza çıkacak ilk veri; Tor Browser olacaktır. Bu tarayıcı ile Tor ağına kurulan bağlantı sayesinde P2P (Peer-to-Peer) yani, iki veya daha fazla istemci arasında veri paylaşmayı mümkün kılan bir ağ iletişiminin içine girilir.

Haberleşmenin en kritik olduğu yerler denizlerdir. Denizlerde iletişim sağlayacağınız çok fazla seçeneğiniz bulunmaz. İletişim sağlanırken verinin kaynağa ulaşmasında kriptolama hayati önem taşır. Tor Browser’ın tarihçesine indiğinizde, bu tarayıcının ABD Deniz Kuvvetleri’nin Deniz Piyadeleri tarafından geliştirilmiş bir tarayıcı olduğunu söylediğimizde aklınıza ne gelirdi? Tabii ki, böyle bir sistemi istihbarat sağlamak amacıyla kullanıyor olabileceği.

Tor Browser'da, her alana ait bir katman bulunmakta ve bu katmanlarda yukarı çıkıldıkça konular daha da derinleşmektedir. Normal bir web sayfasında olduğu gibi güncel konular, sosyal tartışmalar gibi konularla karşılaşmayı bekliyorsanız, unutun. Aklınızın sınırlarını zorlayacak ölçekte kirli bir bilgi kaynağı burada bulunuyor. Deep Web’i sadece Tor Browser’la sınırlandırmak tabii ki yanlış olacaktır. Örnek vermek gerekirse; hacker’ların veya bilinçli internet kullanıcılarının arama motorlarında sihirli arama operatörlerini kullanarak hassas verilere ulaşması da bir Deep Web faaliyetidir. Google’da sık kullanılan arama operatörlerinden bir kaçını aşağıda belirttik:

  • “site” operatörü arama sonuçlarını belirtilen alan ismi ile sınırlar,

  • “inurl:urlde_bulunacak_kelime” şeklinde sonuçlarda olacak sayfaları, url de geçen kelimelere ve başlıklarına göre sınırlar,

  • “filetype:” operatörü istediğiniz dosya tipini içeren sayfaları görmenizi sağlar.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv