Kayıt Yönetimi ve Önemi


Bilişim sistemlerinin çeşitli amaçlar için ürettiği kayıt bilgilere “log kayıtları” denir. Güvenlik ile ilgili oluşan log kayıtların anlık olarak izlenmesi, operasyonun düzgün bir şekilde ilerleyebilmesi gereklilik arz etmektedir. Bir uçağın kara kutusu ile bilişim sistemleri için ayrıntılı log tutmak eşdeğer anlamdadır. Ne kara kutusuz bir uçak kazası ne de sağlıklı loglama yapılmamış bir ortamdaki bilişim olayı istenildiği gibi aydınlatılamaz.

Güvenlik ile ilgili log kayıt bilgileri genel olarak başarılı ve başarısız erişim bilgilerini, servis hatalarını ve benzer bilgileri bize sunmaktadır.

Birden fazla ortam kayıtlarının merkezi olarak toplanması bu log kayıtlarının anlamlı hale gelmesine olanak sağlar. Log kayıtlarından yapılacak çıkarımlar ile proaktif güvenlik çözümleri üretilir. Log kayıt analiz yazılımları ile farklı ortamlardaki log kayıtlarını toplar, saldırı anında alarm verir.

Güvenlik gözüyle baktığımızda log kayıtlarının alarm vermesi ile sistemlerimize erişimlerin daha net olarak görülmesi sağlanabilir. Bu şekilde;

  • Sisteme yetkisiz erişimlerin çıkartılması,

  • Saldırı anında uyarı mekanizmalarının çalıştırılması,

  • Gerçek zamanlı rapor imkanı,

  • Farklı ortamları tek platformdan yönetmek gibi işlevler kolayca yapılmaktadır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv