Fiziksel Zarar Tehlikesi


Android tabanlı uygulamaların güvenlik zafiyetleri, zararlı yazılımların cihazlara bulaşmasına neden olabilmektedir. Hackerlar, cihazlara saldırmak için sürekli olarak birçok teknik geliştirmekte. En yeni zararlı yazılımlardan birisi olan ‘Loapi’, cihazların pillerinde şişme yaparak, cihaza fiziksel zarar veriyor.

Moskova’da bulunan bir siber güvenlik şirketi tarafından keşfedilen ‘Loapi’, sahip olduğu modüler yapı ile siber suçluların DDoS saldırıları, reklam bombardımanı gibi ataklarda kullanılması için cihazın web yönetimini ele geçirmesine imkan vermektedir. Loapi yazılımı aynı zamanda; kullanıcıları ücretli servislere abone edebilir, herhangi bir numaraya SMS gönderebilir, internet trafiği yaratabilir ve saldırgana para kazandırabilir.

Loapi bulaşmış bir cihaz incelendiğinde, araştırmacılar kötü amaçlı yazılımın ‘Monero şifrelemesini’ harekete geçirdiğini keşfetti. Yapılan test ve araştırmalardan sonra virüsün bulaştıktan iki gün sonrasında, Android telefonun pilini patlatarak cihazı yok edebileceği öngörüldü.

Loapi Trojen’den korunmak için;

  • Cihazlarınıza uygulama indirirken,güvenli siteleri tercih edin,

  • Phishing şüphesi uyandıran; sms, mail vb yönlendirmeler ile uygulama ve dosyaları indirmeyin,

  • Cihazlarınızda, antivirüs programları kullanın ve update edin,

  • Cihaz işletim sistemlerini güncel tutun.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv