2017 DDoS Atakları


1- Lloyds Bank’a gerçekleştirilen saldırı sonrasında internet bankacılığı işlemlerinde 2 gün içerisinde aralıklı kesintiler oluştu. (Ocak)

2- Mirai botnet saldırısı Unnamed U.S College websitesinin 54 saat devre dışı kalmasına sebep oldu. Gerçekleştirilen saldırı, video kamera, router ve diğer IOT cihazlarında kumanda edilerek gerçekleştirildi. (Mart)

3- ABD’de iletişim araçlarını denetleyen FCC devlet kurumunun internet sitesindeki yorum bölümleri seri saldırılar sonrasında kullanım dışı kaldı. Ajans saldırı detaylarını şirket politikaları gereği açıklamayı reddetti.( Mayıs)

4- Dünyanın en büyük Bitcoin Exchange firmalarından biri olan Bitfinex DDoS atakları ile sunucuları servis dışı bırakıldı. Önceki sene, siber suçlular aynı firmayı hackleyerek 66 milyon dolarlık sanal para çalmışlardı. (Haziran)

5- İletişim firması olan Skype’a yapılan saldırı sonucu periyodik olarak kullanıcıların bağlantı sorunu yaşamasına neden oldu. Sorun genel olarak Avrupa'da yaşanırken atağın arkasında bir hacker grubunun olduğu iddia edildi. (Haziran)

6- Malezya’da bulunan yatırım bankalarına ve emlak sektörüne yönelik saldırı gerçekleştirilen hacker grubu, DDoS atağı ile güvenlik duvarlarını aşarak sistemleri hackledi. Saldırganların fidye talebini reddederek sistemlerini güçlendiren firmalar bir daha siber saldırı almadıklarını açıkladılar. (Temmuz)

7- Sağlık sektörüne yapılan DDoS ataklarına neden olarak gösterilen; Android cihazları botnet olarak kullanılmasını sağlayan 300’e yakın uygulama Google tarafından kaldırdı. (Ağustos)

8- DreamHost adlı hosting şirketi 1.5 milyon kullanıcısının etkilendiği DDoS saldırısı yaşadı. Daha sonrasında şirket sisteminde zafiyet yaratan Daily Stormer hesabını kapatarak sorunu çözdü. (Ağustos)

9- World of Warcraft oyununun yaratıcısı Blizzard Entertainment teknoloji firmasına yönelik gerçekleştirilen DDoS atağı sonrası firmanın online oyunlarında bağlantı sorunları ve gecikmeler yaşandı. (Ağustos)

10- Ukrayna Ulusal Posta Servisine yapılan saldırı sonucu sistemler 2 günlüğüne hizmet dışı kaldı. Aynı kurum 2 ay öncesinde de NotPetya adlı fidye yazılım saldırısına maruz kalmıştı. Bu iki saldırının kaynağı ise hala tespit edilemedi. (Ağustos)

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv