İşlemcilerin Kara Günü


Geçen hafta tüm teknoloji dünyasını sarsan “Meltdown” ve “Spectre” isimli iki güvenlik açığı bulundu. Bu iki güvenlik açığı Intel ve AMD işlemcilere sahip tüm elektronik cihazları etkilediği düşünülüyor. Yapılan araştırmalar sonucunda herhangi bir veri kaybının şu ana kadar yaşanmadığı bildirildi.

Dünyada 2 milyara yakın bilgisayar bulunduğu ve IDC hesaplamalarına göre bunların yüzde 90’ı Intel işlemcilerle çalışıyor. Bu da güvenlik açığının devasa boyutlarda bilgisayarı etkilediğini gösteriyor.

Tüm önde gelen teknoloji firmalarının kendi ürün ve cihazlarının güncellemelerinin yapıldığını ve sorunun kapandığını açıkladı. Öte yandan elektronik cihazlarda yapılacak güncellemelerin, cihazları %30 oranında yavaşlatacağı iddiası gündeme geldi. Intel bu açıklamanın abartılı olduğunu, performansın kullanım şekline bağlı olduğunu söyledi. Hatta bazı kullanıcıların performansta herhangi bir farklılığın olduğunu hissetmediklerini açıkladı.

Uzmanlar Meltdown ve Spectre isimli iki güvenlik açığının çiplerin tasarımı ile ilgili olduğu için önümüzdeki yıllarda yapılacak üretimlerin farklı tekniklere sahip olması gerektiğini duyurdu. Bulunan açık sonrası işletim sistemleri ve işlemcilerin baştan tasarlanması söz konusu. Bu durumda gelecekteki bilgisayarların tasarımlarının nasıl olacağı ve endüstriyi nasıl etkileyeceği merak konusu.

Açıklıkların kapatılması için işletim sistemlerindeki anahtarların değişmesi veya üreticilerden gelen son güncellemelerin yapılması tavsiye edilmektedir.

Anahtarın yeni değeri:

Key = " HKEY_LOCAL_MACHINE " Alt = " SOFTWARE \ Microsoft \ Windows \ CurrentVersion \ QualityCompat " Değer = " cadca5fe-87d3-4b96-b7fb-a231484277cc " Tür = " REG_DWORD "

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv