2018 Yılında Beklenen Siber Tehditler


Bir araştırma şirketi tarafından yayınlanan ve 2018 yılı siber saldırı tehditlerini ortaya koyan rapora göre, bu yıl şirketlerin önceliğinde Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin getirdiği yükümlülükler ilk sırada yer alacak.Bilgi ve operasyonel teknolojilerinin gelişmesiyle beraber, kurumsal uygulamalar ve platformlar bir çok güvenlik açığı riski ile karşı karşıya kalacak.

2018 Yılında Beklenen Siber Olaylar;

  • Sistemler manipülasyon riski altında;

Siber saldırganların 2018 yılında, alışılmış güvenlik sistemlerinde karmaşa yaratmak amacıyla ‘Machine Learning’e yönelmeleri bekleniyor.

  • 'Internet of Things’ endüstrisinde ‘standardizasyon’ önemli yer tutacak;

Siber saldırganlar, IoT dünyasını değişik yollarla kendi çıkarları için kullanmaya devam edecekler. Pazara yeni giren cihazların gereken güvenlik kurallarına ve endüstri standartlarına göre geliştirilmemesi, olası risklerin en temel nedeni olarak gösterilmekte.Siber saldırganların; özellikle insansız hava araçları, sağlık sektörü cihazları ve ses cihazları gibi sitemleri hackleyerek kendi çıkarları için kullanmaları öngörülüyor.

  • WannaCry yükselişini sürdürecek;

Ransomware (fidye yazılım), 2018 yılında da siber suçluların en önemli para kaynağı olmaya devam edecek. Hedefe yönelik fidye yazılım saldırılarında da yükseliş yaşanması beklenirken, saldırganlar daha büyük bir gelir elde etmek için, tek bir hedef planlaması üzerine yoğunlaşacaklar.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv