OS X İşletim Sistemini Hedef Alan Zararlı Yazılım


OS X işletim sistemini hedef alan 2018'in ilk macOs Kötü amaçlı yazılımı bir güvenlik araştımacısı tarafından ayrıntılarıyla ortaya çıkarıldı. Bu zararlı yazılım, 2012'de milyonlarca bilgisayara bulaşan, kötü amaçlı yazılım DNSChanger ile benzer bir yazılım.

DNSChanger zararlı yazılımları, bulaştıkları bilgisayarda DNS ayarlarını değiştirebilmekte, kötü niyetli sunucular tarafından trafiğin yönlendirilmesinde kullanılabilmekte.

Virüsü keşfeden araştımacı, zararlı yazılımı inceledikten sonra bunun gerçekten de bir ' DNS Korsancılığı' olduğunu keşfetti. Bu zararlı yazılım, uçtan uca şifrelenmiş iletişimleri de engellemeye yönelik, bir kök sertifika yüklemek için güvenlik araçlarını kullanmakta. Bu sayede; DNS sunucularını değiştirmek, kullanıcının kimlik bilgilerini çalmak, reklam yerleştirmek, yasadışı eylem gerçekleştirmek veya kripto para madenciliği için komut dosyalarını web sayfalarına dönüştürmek gibi eylemleri yapabilmekte.

OS X işlemcinize, MaMi zararlı yazılım bulaştıp bulaşmadığını kontrol etmek için, Sistem Tercihleri uygulaması aracılığıyla, terminali açarak nslookup komutunu yazdıktan sonra, alt satıra man yazarak DNS ayarlarımızı görüntüleyebiliriz.DNS kısmında özellikle 82.163.143.135 ve 82.163.142.137 IP'lerni kontrol ediniz. IP'lerniz bu rakamlardan oluşuyorsa,değiştiriniz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv