Küçük İşletmelerde Siber Güvenlik


Siber saldırganların hedeflerinin %70’den fazlasını küçük işletmeler oluşturmaktadır.Bu işletmeler, siber güvenlik konusunda yeterli önlem almamalarından dolayı, açık hedef haline gelmektedirler.Bilgi teknoloji personeli bulunmayan küçük işletmelerde, personel siber güvenliği kendisi sağlamaya çalışmakta.Güvenliği tam olarak sağlayamayan, ücretsiz AV yazılımları şirket ağ güvenliğini sağlamak konusunda yetersiz kalmakta.Bu durumda da tek bir personelin dikkatsizliği tüm şirket ağını etkileyerek para ve veri kaybına neden olabilmektedir.

Siber saldırıya uğrayan küçük işletmelerin zararlarını kapatması uzun ve zorlu bir süreç oluşturmaktadır.Sebebi ise, küçük işletmelerin zararlar karşısında, sorunlarla başa çıkabilecek yeterli kaynaklarının olmaması.

Küçük işletmelerin başarısı, çoğunlukla müşteri datasına bağlıdır. Küçük işletmeler BT personeline ihtiyaç duymadan, siber güvenlik hizmetlerinden yararlanabilirler. İşletmelerinizi para ve veri kaybı olmadan korunmak için, gerekli önlemleri aldığınızdan emin olunuz. Alabileceğiniz önlemlerden bazıları şunlardır;

  • Personellerinizi eğitmeli ve siber güvenlik planınıza dahil etmelisiniz,

  • Personellernizden, güçlü tahmini zor şifreler oluşturmalarını isteyin,

  • Tüm masa üstü,mobil vb cihazları son sürümde kullanın,

  • İşletim sisteminde bulunan güvenlik duvarını aktif ediniz,

  • Spam maillerin önlenmesi ve gereksiz mail trafiğinin oluşmaması için gerekli önlemleri alınız.

.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv