FaceID Yüz Verinizi Paylaşıyor mu ?


Günümüz dünyası her geçen gün daha hızlı bir şekilde değişen teknolojiye ayak uydurmanın çabasında. Peki bizler bu teknoloji ile gelen değişikliklere adapte olurken kendi mahremiyetimizi paylaşmış oluyor muyuz ?

Son zamanlarda çıkan IPhone X’in yüz tarama teknolojisi, çok kompleksli ve güzel bir mühendislik örneği fakat, bu teknoloji şimdiden birçok applicationlarda yüzümüzü paylaşmaya başladı. Face ID, yüzünüzün geometrisini doğru bir şekilde haritalamak için, gelişmiş teknolojilere sahip son teknoloji ürünü TrueDepth kamera sistemi ile sezgisel ve güvenli kimlik doğrulama sağlamaktadır.

Daha açık bir şekilde ifade etmek gerekirse; TrueDepth kamerası, yüzünüzün derinlik haritasını oluşturmak için 30.000'den fazla görünmez noktayı yansıtıp analiz ederek, doğru yüz verilerini tutar ve yüzümüzün kızıl ötesi görüntüsünü yakalar. Face ID, şapkalar, eşarplar, gözlükler, kontakt lensler ve birçok güneş gözlüğü ile çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Dahası; içeride, dışarıda ve hatta karanlıkta bile çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Asıl merak edilen soru; ‘’ Bu uygulama yüz verimiz ile ne yapmak isteyebilir ? ‘’ Yüz ifadelerimizi takip ederek mutlu ya da depresyonda olduğumuzu anlayabilir veya caddede yürürken, yüzünüzü, ellerindeki diğer verilerle birleştirebilirler. Cinsiyetimizi, hatta ırkımızı bile tahmin edebilirler. Tabi ki uygulama bunların çoğunu şu an yapmamakta. Peki Apple bunu önlemek için yeterince tedbir alıyor mu ? Bunun için Apple uygulama izinleri ile ilgili bir değişiklik yaptı ve yüz verilerine erişmek isteyen uygulamalar için gizlilik politikasının onaylanması gerektiğini duyurdu. ( geliştiricilere yüz verisini hangi amaçla kullanacağını soruyor )

Apple sözcüsü Tom Neumayr, ‘Mahremiyeti ve güvenliği çok ciddiye alıyoruz’ dedi. ‘Bu taahhüdü, Face ID verileri etrafında oluşturduğumuz güçlü teknik koruma ile iPhone X’deki Güvenli Enklav ve iOS’a yerleştirdiğimiz diğer pek çok teknik korumayla sağlıyoruz.’ diye aktardı. Tabi şu an Apple bir şekilde verilerimizi koruyor, fakat, bu gelecekte Android ve diğer uygulamalar için de soru işareti bıraktıracaktır ve bunu kötü niyetli kullanmak isteyenler olacaktır. Şunu unutmamak gerekiyor ki biyometrik verilerimiz çok kıymetli ve yüz verisi de bunlardan biri. Daha detaylı bilgi için buradan bakabilirsiniz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv