Güvenlik Kilitlerini Aşabilirler


Singapurlu araştırmacılar, siber suçluların telefonlarımızda yer alan sensörlerdeki bilgileri ele geçirerek cihaz kilitlerini aşabileceklerini duyurdular.

Günümüz çağında akıllı telefonların hayatımızdaki yeri ve kullanım alanlarının önemi inkar edilemez bir gerçek. Bu durum ise siber güvenlik suçlularının, akıllı telefonları bir numaralı hedefi haline getirmekte. Güvenlik teknolojilerinin gelişimi ile siber suçluların yöntemleri aynı doğrultuda ve eşdeğer hızla değişim göstermekte.

Bu konunun önemini vurgulayarak ele alan Singapur’daki Nanyang Teknik Üniversitesi araştırmacıları, yürüttükleri akademik çalışmalar doğrultusunda; Android bir telefona cihazda bulunan ivmeölçer, jiroskop, manyetometre, yakınlık sensörü, barometre ve ortam ışığı sensörlerinden aktarılan bilgileri bir araya getirerek işleyebilen bir uygulama yükledi. Bunun sonucunda telefonumuzda makine öğrenme algoritmalarının 6 farklı sensörden topladığı bilgileri kullanarak %99.5’lik bir oran ile başarı göstererek siber suçluların cihaz kilitlerimizi açmak için kullanılabileceğini kanıtladılar.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv