Skype'da Güvenlik Açığı


Microsoft'a ait en popüler ücretsiz web mesajlaşma ve sesli arama servisi Skype'da tüm denetimi ele geçirmesine izin verebilecek ciddi bir güvenlik açığı keşfedildi. Uygulamanın “güncelleme” yazılımında keşfedilen bu açık, kötü niyetli saldırganların bilgisayardaki kontrolü tamamen ele geçirmesine imkan tanıyor.

En kötü yanı bu güvenlik açığının yakında Microsoft tarafından düzeltilemeyecek olması. Güvenlik açığının düzeltilmesi önemli bir yazılımın yeniden yazılmasını gerektirdiğinden, şirketin yalnızca bir düzeltme eki yerine tamamen yeni bir Skype sürümünü yayınlaması gerektiği belirtiliyor.

Bu güvenlik açığı araştırmacı Stefan Kanthak tarafından keşfedildi ve Microsoft'a bildirildi. Bu uygulamaya gizlice yerleştirilen bir DLL dosyası ile Microsoft’un kaynak kodlarıyla birlikte bilgisayara kolaylıkla sızabiliyor.

Linux, MacOS ve akıllı telefon sahipleri böyle bir risk tehdidi altında değiller. Şimdilik bu açığı kullanarak gerçekleştirilmiş, rapor edilen herhangi bir hacker saldırısı söz konusu değil. Fakat uzmanlar bunun için tedbirli olmak gerektiğini bu tür saldırılara karşı savunma sağlayan uygun ve güncelleştirilmiş bir anti-virüs yazılımı çalıştırmamız gerektiğini söylemekteler.

Açığın kapatılmadığı her gün, Skype kullanıcılarının risk altında olduğu söylenebilir. Şu anlık datalarınızın güvenliği için mümkün oldukça Skype kullanmamanız ve daha alternatif mesajlaşma platformları tercih edip, verilerinizin transferleri için daha etkili ve basit bir çözüm olacaktır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv