Enerji Sektörü Siber Tehditler ile Baş Edemiyor


2017 ve 2018 tarihlerini baz alarak yapılan bir araştırmaya göre, dünya çapında enerji dağıtım sektöründe olan firmaların siber güvenlik altyapılarının firma ihtiyacını karşılamakta yeterli olmadığı belirlendi. Araştırmacılar, enerji dağıtım sektöründe risklerin anlaşılmasının ve yönetiminin gün geçtikçe zorlaştığının altı çizdi.

Dünya genelindeki enerji sektörü şirketlerinden yaklaşık olarak 1200 yöneticinin katılımıyla gerçekleştirilen anket araştırması; "Enerji dağıtım firmalarının tamamının siber güvenlik sistemlerinin şirket ihtiyaçları karşında yetersiz kaldığını belirtiyor. Katılımcıların yüzde 85'i ise şirketlerinde düzenli olarak kriz senaryolarını ölçümleyen ve oluşabilecek bir siber saldırıya karşı etkin kriz yönetimi yapacak bir program olmadığı sonucunu kaydediyor." bilgisini veriyor.

Araştırmacılar, anket sonuçlarının şirketlerin gelişmiş siber saldırılarla baş etmede yeterli olmadığının altını çizerek; "Siber saldırılar karşısında dirençli bir sistem oluşturulmasında şirketlerin öncelikle kurum genelinde özümsenen kapsamlı bir risk yönetimi stratejisine sahip olmaları gerektiği, siber güvenlik yönetim stratejisinde ise çeşitliliğini her geçen gün arttıran saldırılar karşısında çok katmanlı bir yaklaşımla hareket edilmesi ve başarısı kanıtlanmış lider uygulamaların kullanılmasının önemli olduğu.” değerlendirmesinde bulundular.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv