Malware Her Yerde !


Trojan ve virüslerden adware ve rootkit ‘lere kadar, malware her yerde bulunur. Web dolandırıcılığı, kimlik bilgisi hırsızlığı ve DDoS saldırılarını gerçekleştiren botnet'lerin oluşturulması da dahil olmak üzere hemen her şey için kullanılabilir. Zararlı yazılımlar inanılmaz derecede çeşitlilik gösterirken, hepsi saldırganın amaçlarını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.Bu amaçlar saldırganın finansal kazanç sağlaması, cihazların botnet'e kaydedilmesi, spam yayılması veya kullanıcı hesaplarının ele geçirilmesi olabilir.

Kötü amaçlı yazılım riskini yönetmenin anahtarı, endüstriniz için risk profilinin belirlenmesinin yanı sıra ortak tehdit aktörleri tarafından kullanılan zararlı yazılım türlerini anlamaktır.

-2017 yılının ilk çeyreğinde, her 4,2 saniyede yeni bir malware örneği ortaya çıktı.

-2016'daki tüm güvenlik açıklıklarının yarısından fazlası (% 51) bir miktar kötü amaçlı yazılım içeriyordu.

-Malwarelerin %66 sı zararlı mail eklentileri üzerinden yüklenmiştir.

Antivürüs programları ve kara liste yazılım paketleri gibi kötü amaçlı yazılımlara yönelik geleneksel çözümler; truva atlarının, casus yazılımların, reklam yazılımlarının ve benzerlerinin çoğalmasına karşı yeterince etkili değildir. Kuruluşunuzu kötü amaçlı yazılımlardan en iyi şekilde korumak için, davranış analizi ve tehdit algılama kombinasyonunun kullanılması gereklidir.Malware’e karşı aşağıdaki önlemler alınabilir:

  • Uygulama beyaz listeleriyle kötü amaçlı yazılımların çalıştırılmasını engelleyin.

  • Bir yazılım parçasının nasıl işlediğini inceleyen davranış analizi ile yazılımı değerlendirin.Sadece imza veri tabanı yeterli değildir.

  • Kullanıcı system ve networkünü bağlantı veya ekleri sanallaştırılmış yürütme ortamında açmaya zorlayan sandboxing teknolojisiyle koruyun.

  • Çoğu kullanıcının yazılım yüklemesini engelleyerek izinleri kısıtlayın; bu BT yükünü artabilir. Ancak kötü amaçlı yazılımların yayılmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

  • Kullanıcıların dolandırıcılıkları ayırt etmelerine ve meşru site ve hizmetleri kötü amaçlı yazılım dağıtımını kolaylaştırmak için tasarlananlardan ayırmasına yardımcı olun.

  • Kullanıcıların iyi bilinen yazılımları daha hızlı ve güvenli bir şekilde indirebilmeleri için ortak bir kütüphane oluşturun.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv