Sahte Facebook Hesapları Kullandılar


Merkezi Lübnan olan bir siber saldırgan grubunun, sahte Facebook profilleri açarak Android casus yazılımı yaydıkları ortaya çıktı.

Aylık 2 milyar aktif kullanıcıya sahip olan Facebook, dünyanın en büyük sosyal platformu olarak zirvedeki yerini korumakta. Durum böyle olunca da sosyal ağ, kişisel verileri ele geçirmeye çalışan siber saldırganların bir numaralı saldırı hedefi haline geliyor. Çek BT güvenliği araştırmacıları, Facebook aracılığıyla yayınlanan, yeni bir Android casus yazılımı keşfettiklerini duyurdular.

Araştırmacılar, konudan haberi olmayan kişilerden elde ettikleri fotoğraflar ile sahte Facebook profili açan siber saldırganların, açtıkları sahte profillerle seçtikleri kurbanlarıyla iletişime geçerek, iletişimi arttırdıktan bir süre sonra, hedef aldıkları kişilerle sohbete devam edebilmek için Kik Messenger uygulamasına geçmeyi önerdiklerini ve bir indirme bağlantısı gönderdiklerini belirttiler. Sahte bir Kik Messenger uygulaması olduğunu bilmeden bağlantıya tıklayanlar ve uygulamayı yükleyen kurbanlardan casus yazılımın cihazlarının erişimine izin vermiş olduklarını, durum böyle olunca hedeflerine ulaşan siber saldırganların binlerce insanın fotoğraflarını, rehberini, arama kayıtlarını, konumunu, SMS’lerini ve daha pek çok kişisel bilgisini elde etmeyi başardıklarını söylediler.

Araştırmacılar, Tempting Cedar Spyware olarak adlandırdıkları bu casus yazılımı tespit ettikleri anda hemen ele aldıklarını, girişleri ve IP adreslerini inceleyerek, yazılımın Lübnan merkezli olduğunu ortaya çıkardıklarını, ayrıca bu casus yazılımın 2015 yılından beri başta Ortadoğu olmak üzere pek çok farklı bölgeye yayılmayı başardığının altını çizdiler.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv