Son Kullanıcı İnternet Güvenliği


Günümüzde;, akıllı telefon, bilgisayar veya internet bağlantılı cihaz kullanan kişilerin sayısı oldukça yüksek.Son kullanıcılar interneti sosyal medya,bankacılık işlemleri, bir dosyayı karşıdan yükleme, internetten bilgi edinme ve birçok amaç için kullanmakta.Kullanım oranı arttıkça her gün yeni güvenlik açıkları da ortaya çıkmaktadır. Siber saldırganlar kurumları hedef aldıkları gibi, son kullanıcıları da hedef almakta.

Güvenlik zincirinin en zayıf halkasını, insan faktörü oluşturmaktadır.Son kullanıcıların alabileceği önlemlerden bazıları:

  • Güçlü Şifre Oluşturma:

Kişisel bilgiler,ardışık sayılar,tahmini kolay şifreler kullanılmamalı.12 karakterden uzun şifreler oluşturulmalı.Şifre oluştururken büyük harf/küçük harf ve sembol kullanılmalı.Şifre pc veya telefona not edilmemeli..Pc veya telefona erişebilecek olan saldırganlar, şifreyi görebilirler.

  • Güncel Antivirüs Yazılımı Kullanımı;

Malware (solucanlar, virusler, trojen, casus yazılımlar) gibi bilgisayara ve kullanıcıya (kullanıcı verileri ve dosyaları) büyük zararlar verebilecek olan yazılımları saptama,silme ve bilgisayarı koruma en temel görevleri olup, aynı zamanda sürekli aktif halde çalışabilen ve güncellenmesi gereken yazılımlardır.

  • Güvenlik Duvarı;

Güvenlik duvarı aktif olduğu durumda ağ üzerindeki tüm bağlantıları izler ve tüm trafiği kontrol eder. İstenmeyen bir bağlantı olduğunda o bağlantıya ait trafiği keser, güvenliği sağlar.

  • İşletim Sisteminin Güncellenmesi;

Bilgisayarınızda kullandığınız tüm yazılımların, geliştirici firma tarafından yayınlanan güncellemelerini takip etmeli ve güncellemenizi zamanında yapmalısınız.

  • E-Posta Filtresi;

Kullanacağınız mail filtreleme programıyla, zararlı mailleri filtreleyebilir ve ayrı bir yerde olmalarını sağlayabilirsiniz.Mail güvenliği programlarınızı güncel sürümde kullanmayı ihmal etmeyin.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv