Yapay Zekada Elimizi Çabuk Tutmalıyız


Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü; her gün 48 milyon kişinin internete bağlandığı, 47 milyon kişinin aktif olarak sosyal medyayı kullandığı, her 10 evin sekizinin, internet erişim imkanına sahip olduğu, her dört kişiden birinin internet üzerinden alışveriş yaptığı Türkiye'de, bilişim temelli teknolojilerin, bilişim temelli yeni dünyanın görmezden gelme lüksü olmadığına dikkati çekti.

Data medeniyetiyiz;

Artık Data medeniyeti olduğumuzu belirterek konuşmasına başlayan Bakan Özlü; “Data medeniyeti için öncelik önemi sıralaması, yapay zeka ve büyük veridir. Yapay zeka konusunda, elimizi çabuk tutmak ilk işimiz olmalıdır. Donanımlı yazılımcılarımızı farklı ülkelere kaptırmadan, önemi büyük projelerlede birlikte yer almalıyız.”

Siber Güvenlik, Milli güvenliktir;

Günümüz dünyasında bilişimin, stratejik bir sektör olduğunu vurgulayan Bakan, bilişimin milli güvenlikle doğrudan ilintili olduğunun altını çizdi. “Siber güvenlik, milli güvenliktir.” olarak nitelendiren Özlü, konuşmasına şöyle devam etti;

''Dünya üzerinde, günde 230 bin zararlı yazılım üretilmektedir. 2017 yılında, siber saldırılar sonucu dünya üzerinde oluşan kayıp, ortalama 500 milyar dolardır. Bu rakamın 2020 yılında, 2 trilyon doları aşması öngörülmekte. Bu sebeple, siber güvenlik artık bir sanayi koludur. Son 5 yılda ise Türkiye’de siber güvenlik için harcama, 340 milyon dolar civarındadır.

Yapılan bu harcamalarda ise yerli ürünlerimize düşen pay sadece 45 milyon dolardır. Gerçekleşen bu tehditleri ve sayısal değerleri bir araya topladığımızda bilişim ve siber güvenlik sektöründe, kimseye bel bağlamadan, kendi göbeğimizi kendimiz kesmek zorundayız.” olarak belirtti.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz


Son yazılar
Arşiv