Kripto Para Korsanlığı

April 19, 2018

Bilgisayar korsanlarının başkalarına ait bilgisayarların işlemcilerini ele geçirerek, dijital para birimi üretmek üzere kullandığı "kripto para korsanlığı" türündeki siber saldırıların 2017 yılının son 3 ayında yüzde 8500 kat arttığı bildirildi.Geçtiğimiz aralık ayında tüm çevrimiçi saldırıların yüzde 24’ü ve 2017'nin son üç ayında ise çevrimiçi saldırıların yüzde 16'sı, bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki fiyat artışlarıyla bağlantılı olarak bloke edildi. Geçtiğimiz ay yayınlanan rapora göre dijital para birimlerinin değerindeki büyük çaplı artışların, korsanlık girişimlerinin artmasının ana sebebi olduğuna dikkat çekildi. Genel olarak, kripto para madenciliğinin değeri 2017 yılında yüzde 34.000 artmış durumda. 

Başka bilgisayarlara sızarak merkezi işlemci ünitelerini kullanmanın virüs yerleştirmekten çok daha kolay olduğu, kullanıcıların yanlış bir siteyi veya uygulamayı ziyaret etmeleriyle birlikte kripto para madenciliğinin aracı haline getirilebileceği kaydedildi.

Raporda, kullanıcıların farkında olmadan bilgisayarlarının yavaşlamasına ve cihaz pillerinin gereğinden fazla ısınarak ömrünün kısalmasına yol açan kripto para korsanlığının kurumsal ağları hedef aldığına işaret edilerek, büyük çaplı verimlilik kaybına ve enerji maliyetlerinin yükselmesine yol açabileceği uyarısında bulunuldu.

 

Bu tehditlerin büyük bir kısmı tarayıcı tabanlı olmakla birlikte, saldırganlar daha fazla kar elde etmek için daha fazla işlemci gücüne ihtiyaç duyuyorlar ve bunun için bilgisayarları, Mac'leri ve akıllı telefonları ele geçirmek için hareket etmekteler.

 

Bu ve benzeri zararlı yazılımlardan korunmak için müşterilerimizin AV, IPS ve Web Filtering sistemlerini kulanmaları ve bunları güncel tutmalarını öneriyoruz.

 

 

 

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

 

Please reload

Son yazılar

September 22, 2020

September 8, 2020

August 11, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

© 2016  Zero Second® Bilişim Sistemleri | 0212 270 71 21

  • LinkedIn Social Icon