BIG Data Güvenliği


Şirketlerin varlığı için kilit önem taşıyan Big Data’nın siber saldırılara karşı korunması zorunlu hale gelmiştir. Gelişen teknolojiyle birlikte herkes tarafından ve her yerde üretilen dijital verilerin büyüklüğü giderek artmaktadır. 2003 yılına kadar toplam 5 exabytes (5 milyar GB) veri üretilmiş iken, şimdi ise sadece her iki günde bir 5 exabytes veri üretiliyor ve bu oran her geçen gün daha da artıyor. Aynı zamanda Big Data, günlük yaşamımızda kullandığımız yüz milyonlarca e-posta, sosyal medya paylaşımları ve beğenileri, ağ günlükleri, fotoğraflar, bloglar ve videolar gibi verilerin bir araya getirilip bilimsel veya ticari amaçla analiz edilerek işlenebilir biçime dönüştürülmesine denmektedir. Bu sebeple günümüzde veri açısından büyük önem taşıyan Big Data’nin güvenliğini sağlamak çok önemli bir faktör haline gelmiştir.

Big Data’yı biraz daha açmak gerekirse, teknoloji çağının gelişimi ile mobil cihazlar ve sosyal medya gibi platformlar yapılandırılmış verinin haricinde, işlenmemiş ve analiz edilmemiş büyük bir data üretilmesine neden oluyor. Bu veriler de aslında Big Data’yı oluşturuyor.

Bu kadar büyük bir verinin korunmaması göz ardı edilebilir bir konu değil. Be nedenle kurumlar içerisinde de bulunan verilerin sızma sonucunda çalınmasını önlemek açısından bazı tedbirler alınmalıdır. Bu tedbirler:

  • Verilerinizin analiz edilmesini veya güvenliğini sağlamaya çalışırken onları siber korsanların eline geçirmeyecek bir model oluşturun,

  • Hassas veri kayıplarının engellemesi ve iç tehdit güvenliği çalışmaları için bir güvenlik çözümünü kullanın,

  • Verilerinizi şifreleyin. Verilerin bir şekilde şirket dışına çıksa dahi korunacağından emin olmak için şifreleme ürünü kullanın. Böylece küçük verilere de koruma sağlanır.

  • Sahip olduğunuz tüm verileri ayırt etmeksizin inceleyin ve verileri sınıflandırın. Gözlemleriniz sonucunda ihtiyaç duyulan koruma tekniklerini aktif hale getirin.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv