Siber Güvenliği Olmayan KOBİ’ye İş Yok


Hackerler büyük holdinglere yönelik saldırılarını,tedarik zincirinde yer alan KOBİ’ler üzerinden yapmaya başladı.Dijital anlamda güvenlik önlemi almayan KOBİ’lerin iş alması ve gelişmeleri zorlaştı.

Online ödeme sistemlerindeki gelişmeler, büyük dataların gelişmesi, nihayetinde tüm üretim sürecini etkisi altına alan Endüstri 4.0 ile de ülkemiz iş dünyası hızlı bir bilişim çağı uyum süreci geçirmeye başladı.Global seviyede olduğu gibi ülkemizde de bir çok şirket, bilgi teknolojileri altyapılarını geleceğe hazırlamak için dijital dönüşüm alanında önemli yatırımlar yaptı.Bunun kaçınılmaz bir sonucu olarak dijital altyapıların güvenliği de şirketler için önemli risk yönetimi konularının arasına girmeye aday oldu. Dijital altyapılara yapılan saldırılar son yıllarda giderek artan bir hızla yayılmaya başlarken, siber saldırıların gelişmişliği ve etkileri önemli boyutlara ulaştı.Bir şirket tarafından hazırlanan 2018 yılı Siber Güvenlik Öngörüleri Raporu'nda 2018 yılında KOBİ'lerin giderek artan bir sıklıkla siber saldırılara maruz kalacağını öngörüyor.

Bu yıl giderek artması öngörülen siber saldırıların KOBİ'lere yönelmesinin altında aslında çok basit bir sebep yatıyor: "Risk Transferi". Risk Transferi sürecinin arkasında şöyle bir yapı var; KOBİ'ler gelişmiş siber saldırılara karşı gelişmiş siber savunma sistemleri kurabilecek ve yönetebilecek maddi olanaklara ve insan kaynaklarına sahip değil.Dolayısıyla KOBİ'ler büyük bu saldırılara karşı sektörün yumuşak karnını oluşturuyor.

KOBİ’lerin iş kaybına uğramamak için alabileceği güvenlik önlemleri :

  • Tüm çalışanlar güvenlik ile ilgili eğitilmeli ve güvenlik planına dahil edilmeli.

  • Şirkette kullanılan tüm cihazlar, son sürümde kullanılmalı.

  • İşletim sisteminde bulunan güvenlik duvarları aktif edilmeli.

  • Şirket büyüklüğüne göre uygun olan güvenlik ürünleri ve yazılımları kullanılmalı.

  • Şirket içinde siber güvenlik bölümü bulunmuyor ise, uzman kişilerden destek alınmalı.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv