Hastanelerde Siber Güvenlik


İsrail’in önemli hastanelerinden ikisi olan Tel Aviv Sourasky Tıp Merkezi ve Rambam Sağlık Kampüsü(İsrail'in üçüncü ve beşinci en büyük hastaneleri), tıbbi cihazlarını korumak için güvenlik önlemlerini artırmaktalar.

Sourasky ve Rambam zaten kendi ağları için siber güvenlik kullanıyorlardı, ancak hastanelerde kullanılan cihazlar şimdiye kadar özel bir savunma sistemine sahip değildi.Yeni kurulumlarla birlikte tıbbi cihazların ağ davranışları hakkında bilgi sağlayan, tehditleri durduran ve anormallikleri tespit eden bir yapıya kavuştular.

2017 yılında WannaCry dünya çapında zirvede iken, Birleşik Krallıkta 16 hastanede fidye saldırısı(WannaCry) gerçekleştirildi ve bu neredeyse 600 genel uygulamanın ihlal edilmesine yol açtı. Bilgisayarlar kilitlendi ve dosyalar fidye için tutuldu. Bu saldırılar ile hastaneler dijital tıbbi kayıtlara erişemediler ve bu yüzden hastalara sağlayabilecekleri bakım kalitesi olumsuz yönde etkilendi.

Tıbbi cihazlardaki gelişme ile MRI, X-ışını makinesi ve insülin pompaları kablosuz teknoloji ve sensörler ile birlikte giderek daha akıllı hale geldiler.Ayrıca bu cihazlar daha iyi bakım yetenekleri için akıllı telefonlarla bağlantılı hale geldiler. Ancak, bu tıbbi cihazlar güvenlik ihlallerine maruz kalabilir ve manipülasyon için bir hedef haline gelebilirler. Bu şekilde tıbbi cihazlar en korumalı hastane ağına sızmak için kullanılabilirler.

Bu gelişmiş tehditleri engellemek için;

  • Bütünleşik bir sistem halinde tehdit bilgilerini paylaşabilen,

  • Merkezi olarak kuvvetli bir istihbarat ağına sahip,

  • Maksimum seviyede görünürlük sağlayan,

  • Tıbbi cihazların ağdaki davranışı hakkında bilgi veren, anormallikleri tespit eden ve tehditleri durduran güvenlik sistemine gereksinim vardır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv