Man-In-The-Middle Tehlikesi


Man In The Middle Attack (Ortadaki adam saldırısı) iki taraf arasında gizli bir dinleme şeklidir. Ağ ortamında bir bilgisayarın, internete göndereceği ya da internetten alacağı herhangi bir bilgi bilgisayardan çıktıktan sonra, ağ dediğimiz bir çok verinin aynı anda dolaştığı bilgi seli içinde gideceği yeri bulmaya çalışır. Gönderilen veriler şifreli değilse bilgisayarınızın güvenliği hangi seviyede olursa olsun verileriniz ağ ortamına çıktığında korumasızdır. Bilgi hırsızları işte bu korumasız anı gözetler ve gerekli ayarlamalar ile ağa gönderdiğiniz verileri ele geçirebilir. Verilerinizi şifreleseniz de durum çok farklı sayılmaz aslında çünkü, ağa gönderilen korumasız verileri ele geçirmek için kullanılan yöntemlerden biri MITM (Man In The Middle) saldırılarıdır.

MITM (Man In The Middle) saldırısında, saldırgan, gönderen ve alıcı arasında bir konuşma yapar, bilgiye erişim kazanır ve her ikisinin de detaylarını birbirlerine gönderdiklerini ifade edecek şekilde davranır. Ancak saldırgan, iki uç noktanın farkına varmadan devam eden iletişimi keser. Bu bir tür dinleme ve gerçek zamanlı konuşmalar veya veri aktarımı sunar. Saldırgan bu yöntem ile, gönderen ve alıcı farkında olmadan veri gönderebilir, arayabilir ve alabilir hale gelir.

Man In The Mıddle saldırılarına karşı güvenli kalmanın yolları:

  • HTTPS'nin güvenliği olmayan herhangi bir web sitesinde bilgi alışverişi yapmaktan kaçının,

  • Sunucunuzun en son sürümüne sahip olduğundan ve SSL 2.0, TLS 1.0 gibi eski güvenlik protokollerini devre dışı bıraktığınızdan emin olun,

  • Ücretsiz halka açık Wifi noktalarından kaçının,

  • Malware ve Spyware gibi zararlı yazılımlar, Antivirüs kullanılmayan PC’lere konumlanırlar. Bu gibi olumsuz durumlara karşı Antivirus yazılımlarını kullanın ve her zaman güncel tutun.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv