Çevrimiçi Bankacılık Çevrimdışı Oldu

May 31, 2018

Hollanda bankaları olan ABN Amro ve Rabobank, 27 Mayıs Pazar akşamı arka arkaya DDOS Saldırısına uğradı ve çevrimiçi bankacılık sistemlerini ciddi bir şekilde etkiledi. Siber saldırganlar iki bankanın sunucularına karşı yüklü miktarda DDoS saldırıları başlattılar ve hedeflenen banka web sitelerinin trafiğini kaldıramayacak hale getirdiler.

İlk DDOS saldırısı ise Rabobank ve ABN Amro’ya geçtiğimiz hafta (24 Mayıs) saat 6: 00’da başladı ve çevrimiçi ve mobil bankacılığın çevrimdışı olmasına neden oldu. Bankacılık ödemeleri ve web sitelerine saatler boyunca ulaşılamadı.

Daha sonra uzmanlar bankanın sunucularını denetlediler ve sunucuyu yeniden çevrimiçi hale getirmeye çalıştılar. Saatler sonra hizmet veren sunucuları düzgün çalışır hale getirebildiler. ABN Amro ve Rabobank, müşterilere verdikleri rahatsızlıktan dolayı özür dilemek zorunda kaldılar.

 

 

DDoS (Distrubuted Denial of Service Attack) en yalın tanımıyla, web siteleri, e-posta sistemleri, online ödeme sistemleri gibi sistemlerin, karşılayabileceğinin çok üzerinde sahte bir yoğunluk yaratılması ya da hedef sistemin kaynaklarının yüksek oranlarda tüketilmesi ile sitelerin yayınını engellemek ve işlevsiz kılmak için gerçekleştirilen siber saldırılardır. DDoS saldırılarında temel amaç bilgi sızdırmak ya da kar sağlamak değil, saldırı geçekleştirilen hedef sistemin çalışamaz hale gelmesine neden olmaktır.

Bugünlerde bankalar, özel şirketler, devlet kurumları gibi organizasyonların çoğu yoğun DDOS saldırılarına hedef oluyorlar. DDOS saldırılarının vektörü arttıkça, şirketlerin DDOS saldırı maliyetini şirket gücüne göre kontrol etmesi ve DDOS saldırı önleme politikalarını uygulaması gerekir. DDoS saldırılarına karşı yapılabilecekler:

 

  • Sunucularınızı DDos koruma hizmetleri ile güvence altına alin ,

  • Ağ savunmanızı gözden geçirin ,

  • Düzenli DDoS testi yaptırın, önerilen teknik önlemleri zamanında alin ,

  • Bant genişliğinizi planlayın.

 

 

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.

 

Please reload

Son yazılar

September 22, 2020

September 8, 2020

August 11, 2020

Please reload

Arşiv
Please reload

© 2016  Zero Second® Bilişim Sistemleri | 0212 270 71 21

  • LinkedIn Social Icon