Mobile Phone Security


Dünya üzerinde cep telefonu kullanıcılarının sayısının beş milyarı aşacağı tahmin edilmektedir. Artan cep telefonu kullanımı sayısı ile kullanıcılar siber suçluların hedefi haline gelmektedir. Siber suçlular genel olarak uygulamalarda, işletim sistemlerinde ve yazılımlardaki güvenlik açıklarından faydalanmayı hedeflemektedirler.

Bu tehdit ortamında kullanıcı verileri, kredi kartı kimlik bilgilerinden e-posta şifrelerine ve kişi listelerine kadar siber suçluların önemli bir hedefi olmaktadır.

Mobil saldırıların (Pegasus, XcodeGhost) ve güvenlik açıklarının (Stagefright, Heartbleed) hem sayı hem de faydalanılabilirlik açısından arttığı görülmektedir. Kurumlar artık mobil güvenlik duruşlarını geliştirebilecek çözümler arıyor. Mobil Tehdit Savunma (MTS) çözümleri ile imza tabanlı kontroller, cihazlar, ağ ve uygulama katmanında davranışsal anormallikleri bir araya getirmektedir.

Siber suçlular genellikle daha fazla potansiyel kurbanlara ulaşmak için geniş ağlar içerisinde var olmayı hedeflemektedirler. Bu hedeflerden biri olmamak için mobil kullanıcılar dış ve iç tehditlere karşı savunmak adına cihazlarını erkenden korumaya almalıdır. Aşağıdakiler, mobil cihazınızı korumak için yapılabilecek kolay adımlardan bazılarıdır:

  • İşletim sistemini ve uygulamaları düzenli olarak güncelleyin.

  • Konum erişimini en aza indirin.

  • Güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına bağlanmaktan kaçının.

  • Uygulamaları güvenilir kaynaklardan indirin.

  • İstenmeyen aramalara veya mesajlara karşı dikkatli olun.

  • Uygulamalara ve web sitelerine verilen kişisel bilgileri sınırlayın.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv