Adobe Flash Sıfır Gün Güvenlik Açığı


Araştırmacılar geçtiğimiz perşembe günü, Orta Doğu'daki Windows kullanıcılarına yönelik hedefli saldırılarda Adobe Flash'ta yeni bir zero-day (sıfır gün) güvenlik açığını keşfettiler.

Güvenlik açığı, “saldırıya uğrayan bilgisayarlarda kod çalıştırılması için kötü amaçlı hazırlanmış bir Flash nesnesinin kullanılmasına izin veriyor, bu da bir saldırganın çeşitli eylemler gerçekleştirmesine olanak sağlıyor” diye belirtildi. Bu özellikle tehlikelidir, çünkü hatanın tetiklenmesi için yapılması gereken tek şey, mağdurun zararlı bir dosyayı açmasıdır.

İlk olarak, kullanıcı silahlandırılmış Shockwave Flash dosyasını açacaktır. Dosyanın açılmasıyla sistem üzerinde kod yürütmeyi gerçekleştirerek zararlı yazılım indirilir ve çalıştırılır. Dosya daha sonra kullanıcının makinesinin komuta kontrol merkeziyle iletişime geçmesini sağlayacak kodu çalıştırır ve böylelikle saldırgan tarafından kullanıcının makinesi konrol altına alınır.

Bu zararlı belge öncelikle e-postayla gönderilmektedir. Maille gönderilen zararlı belgenin içeriğinde, çalışanların maaşları hakkında bilgi içerdiği iddia edilmektedir. Araştırmacılara göre bütün ipuçları bunun tipik bir APT saldırısı olduğunu göstermektedir.

Bu ve bunun gibi tehditlere karşı kurumların sistemlerini ve verilerini korumak için aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmeleri önerilmektedir:

  • Tüm ağları, sistemleri ve uç noktaları kapsayan gelişmiş çok katmanlı bir güvenlik çözümü uygulayın.

  • Kullanıcılar hemen Adobe Flash'larını yükseltmeli ve Microsoft Office'te makroları devre dışı bırakmalıdır.

  • Sosyal mühendislik taktikleri konusunda personel eğitilmeli. Bu tehditler genellikle mağdurun zararlı bir belgeyi açması veya virüslü bir bağlantıyı tıklamasıyla meydana gelmektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv