Yeni Bir loT Botnet : Hide And Seek


İnternete bağlanan milyonlarca cihazla, kötü amaçlı yazılımlar mükemmel bir üreme alanı bulur. En son “Hide and Seek ”veya kısa“ HNS ”adında yeni bir IoT botnet'i ortaya çıktı. Bu yıl 10 Ocak'ta ilk kez kendini göstererek bugüne kadar 90 bin sistemi etkiledi. Hide and Seek casusluk için tasarlanmış bir kötü amaçlı yazılımdır.

Hide and Seek gibi botnet'ler genellikle siber suçlular tarafından birçok kullanıcının, bilgisayarlarının güvenliğini bozmak, bilgisayarın kontrolünü ele almak ve tüm virüs bulaşmış makinelerin, bilgisayar korsanlarının uzaktan yönetebileceği bir bot ağında organize edilmesi için kullanılır.

Nisan ayı sonlarında tanımlanan yeni örnekler, işlevsellik eklemiyor ancak; yayılma tarafında bol miktarda iyileştirme sağlıyor. Örneğin; yeni ikili dosyalar artık kötü amaçlı yazılımların daha fazla IPTV kamera modelini riske atmasına izin vermek amacıyla, iki yeni güvenlik açığını kullanmak için kod içeriyor. Bu güvenlik açıklarına ek olarak, bot iki yeni cihaz türünü de tanımlayabiliyor ve varsayılan kullanıcı adlarını ve şifrelerini ele geçirebiliyor.

Korunma yöntemleri;

  • Güvenlik yazımları ile cihazda tarama yapın,

  • İnternet üzerinden gelen trafiği sürekli denetim altında tutan firewall yazılımları kullanın,

  • Antivirüs kullanın, kullanılan antivirüs yazılımını güncelleyin,

  • Dosyaları veya uygulamaları indirirken yasal olduklarından emin olmak için ekleri tıkladığınızda dikkatli olun.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv