Ransomware Crosshairs: Neden ve Ne Yapmalı?


Siber suçlular, her sektördeki, her büyüklükteki kuruluşlardan büyük paralar almak için fidye yazılım tehditlerinden yararlanıyorlar, ancak, finansal hizmet veren kuruluşlar bugünün birincil hedeflerinden biri olarak görülüyor.

Çoğu Ransomware saldırısı, kötü amaçlı bir bağlantı veya ek içeren bir e-posta ile başlar. Sonuç olarak, başarılı bir saldırı olasılığını azaltmak için alabileceğiniz en önemli önlem öncelikle, kendi güvenliğinizi sağlamak ve sonrasında potansiyel olarak kötü niyetli bir e-postayı gösteren kırmızı bayrakları tanımaktır.

Kullanıcıların aşağıdaki temel uygulamaları anladığından emin olun ve düzenli hatırlatıcı programlarıyla farkındalığı koruyun.Şüpheli e-postaları açmayın. Beklenmedik veya sıradan olan her şey, güvenilir bir kaynaktan gelse bile potansiyel bir saldırıdır. Açılmadan önce e-postayı doğrulayın.Kırmızı bayraklarını tespit etmeyi öğrenin.

Bazı saldırgan belirtileri şunlardır:

  • Sözde profesyonel bir e-postada dil bilgisi veya yazım hataları olup olmadığına bakınız,

  • Gece gönderilen e-postalara dikkat ediniz,

  • “From” alanının ilk bakışta meşru göründüğü, ancak aslında biraz yanlış yazılmış veya eklenmiş olan “Typosquatting” dikkat edin, örneğin; “www.gougle.com”.

Ağınızı Koruyun:

Etkili kullanıcı eğitimi, birçok saldırıyı durdurmaya yardımcı olabilir, ancak ağınızı fidye yazılımları ve diğer gelişmiş kötü amaçlı yazılımlardan uzak tutmak ve hali hazırda içinde olabilecek yerleşik kötü amaçlı yazılımları tespit etme ve ortadan kaldırma gibi bir yeteneği ağınızda bulundurmalısınız:

  • Tehditleri durdurmak için kapsamlı bir e-posta güvenlik stratejisiyle birlikte bir güvenlik duvarı kurarak tehditlerin ağa girmesini önleyin.

  • İçeri girmeleri halinde tehditlerin yayılmasını en aza indirgemek için ağ erişimini kontrol edin ve bölümlere ayırın.

  • Altyapınız büyük olasılıkla bir dizi gizli tehdit içeriyor olabilir. Bu nedenle, yerel olarak barındırılan veya bulut tabanlı olan tüm uygulamalar ve gelen kutular, kötü amaçlı içerik ve güvenlik açıkları için düzenli olarak taranmalıdır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv