WannaCry Hayatta


Tayvan Yarı İletken İmalat Şirketi (TSMC) - dünyanın en büyük yarı iletken ve işlemci üreticisi –AMD, NVIDIA, Qualcomm ve diğerleri de dahil olmak üzere endüstrinin en büyük teknoloji şirketlerinin çoğu için işlemci ve diğer silikon çipler üretmektedir.

TSMC bir bilgisayar virüsü tarafından etkilendikten sonra, bir hafta boyunca çip fabrikasyon fabrikalarını kapatmak zorunda kaldı. Bu fabrikalarda Apple'ın gelecekteki iPhone'larının çiplerinin üretimi yapılıyordu ve bu süreçte yaklaşık $256 miyon gelir elde edilmesi bekleniyordu.

Bu bilgisayar virüsünün, WannaCry'nin bir varyantı olduğu ortaya çıktı. WannaCry; bilindiği üzere Mayıs 2017’de hastaneleri, servis sağlayıcıları ,diğer pek çok işletmenin kapanmasına sebep olan ve dünya çapında hasara yol açan büyük bir fidye saldırısı. WannaCry kurbanları arasında Boeing, Renault, Honda, FedEx ve İngiltere Ulusal Sağlık Servisi gibi büyük isimlerde bulunmakta.

Yarı iletken üreticisine göre, bilgisayar sistemleri herhangi bir bilgisayar korsanı tarafından doğrudan saldırıya uğramadı, tedarikçi bir firma virüs taramasından geçmemiş bir yazılımı yüklediği için, TSMC’nin ağına bu zararlı yazılım bulaştı.Virüs daha sonra, hızlı bir şekilde Apple için yarı iletkenler üreten en ileri üretim tesislerine ev sahipliği yapan Tainan, Hsinchu ve Taichung gibi şirketlerinin en gelişmiş tesislerinde 10.000'den fazla makineye hızla yayıldı.

Resmi bildirisinde belirtilmemiş olmasına rağmen TSMC'nin, enfeksiyon için 2017 WannaCry fidye yazılım saldırısının bir çeşidini suçladığı bildirildi. TSMC, müşterilerine hiçbir gizli bilginin çalınmadığına dair güvence verdi ve şirketin tesislerinde tüm operasyonlarına devam ettiğini, ancak sevkiyat gecikmelerinin beklendiğini söyledi.

Bu ve benzeri zararlı yazılımlardan ve güvenlik açıklıklardan korunmak için müşterilerimizin;

  • Anti-Virüs&Anti-Bot

  • IPS(Intrusion Prevention Systems)

  • Zero Day

çözümlerini kullanmalarını ve bunları güncel tutmalarını öneriyoruz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv