Hacker’ların Gözü Banka Hesabınızda ve Dijital Cüzdanızda


Son dönemde gündemde çokça görmeye başladığımız bir diğer konu; kripto para madenciliği ve Blockchain…Öyle görünüyor ki, değerli madenlerin ve kâğıttan paraların saklandığı ve yanmaz, patlamaz çelik kapılardan oluşan fizikî kasalar, yerlerini, çelikten daha kuvvetli ve karmaşık parola sistemleriyle oluşturulmuş siber kasalara bırakacaklar. Merkez bankaları belki de tarih olacak. Para birimleri ve varlıklar; elle tutmadığımız, gözle görmediğimiz bir kimliğe bürünecekler. Şu an bile, cebinizde kâğıt, yani fizikî bir para veya kredi kartı olmadan alışveriş yapabiliyorsunuz. Neredeyse, işaret parmağınıza yapıştırılacak bir QR kod ile AVM’leri gezmeniz mümkün olacak. İşte tüm bu baş döndüren gelişmelerin yanında, siber savaş ortamında, dijital para birimlerine ve merkezlerine yapılacak saldırılarda oluşacak maddi ve manevi yıkımın boyutlarını kestirebilmek oldukça güç.

Siber suçlular, halihazırda, hangi yöntemlerle paramızı çalıyorlar?

  • Sahte e-posta yöntemiyle kullanıcı adı/şifre ve ikinci basamak doğrulama bilgilerini çalıyorlar,

  • Bankalara Gelişmiş Siber Tehditler (APT) ile saldırıyorlar. Çalışanların bilgilerini ele geçirerek sisteme sızıyor ve para çalıyorlar.

  • Kredi kartı bilgilerini çalıyorlar.

  • Paypal, Bitcoin ve diğer sanal para hesaplarını çalıyorlar.

  • ATM’lere kötü amaçlı yazılım yükleyerek hırsızlık yapıyorlar.

  • 6Sanal cüzdanları hack’liyorlar.

Güvenlik politikaları oluştururken çalışan memnuniyeti göz ardı edilmemeli, içeriden gelebilecek saldırılara ve veri sızıntılarına karşı gerekli önlemler alınmalıdır. Keza bu tedbirler alınmadığı takdirde, kurumlar tüm ağ alt yapılarını ve verilerini koruma konusunda yetersiz kalabilir, ciddi finansal zararlara uğrayabilir, itibar, müşteri güveni ve daha kötüsü işin kendisini kaybetme riskleriyle karşı karşıya kalabilirler.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv