iPhone, Kripto Madencilik Saldırılarının Hedefinde


Apple giderek artan bir şekilde kripto madenciliği saldırılarının hedefi haline geldi ve Check Point'e göre, iPhone’ a yönelik saldırılar Eylül ayında son iki haftada yaklaşık %400 arttı.

En son yayınlanan Global Tehdit Raporunda, Check Point araştırmacıları, bu keskin artışın ardındaki nedenleri araştırmaya devam ettiklerini söylediler; ancak, kripto madenciliği saldırılarının Eylül 2018'de en yaygın kötü amaçlı yazılım olmaya devam ettiğini belirttiler. Coinhive virüsü Aralık 2017'den beri işgal ettiği bir numaralı pozisyonu korumaya devam etmekte.

Coinhive şu anda küresel kuruluşların %19 'unu etkilerken, araştırmacılar ayrıca bilgi hırsızlığı yapan Trojan Dorkbot'un %7'lik bir küresel etkiyle ikinci sırada olduğunu bildirdi. Raporda ayrıca, PC'lere karşı Coinhive saldırılarında önemli artış olduğu kaydedildi. Saldırganlar, Apple cihazlarının kullandığı birincil tarayıcı olan Safari tarayıcısının kullanıcılarına yönelik saldırılarda Coinhive kripto madencilik virüsünü kullanmaktalar.

CheckPoint'teki tehdit istihbarat grubu yöneticisi Maya Horowitz, basın açıklamasında “Kripto madenciliği, küresel çapta organizasyonlara yönelik baskın tehdit olmaya devam ediyor” dedi. “En ilginç olan şey, Eylül ayının son iki haftasında iPhone'lara ve Safari tarayıcısını kullanan cihazlara yönelik saldırılardaki dört kat artış. Apple cihazlarına yönelik bu saldırılar yeni işlevler kullanmıyor, dolayısıyla bu gelişimin arkasındaki olası nedenleri araştırmaya devam ediyoruz.”

“Bu arada, bu tür saldırılar, mobil aygıtların bir kuruluşun saldırı yüzeyinin genellikle gözden kaçan bir öğesi olduğunu hatırlatır. Bu nedenle, bu cihazların, kurumsal güvenlik savunmalarındaki zayıf nokta olmalarını engellemek için kapsamlı bir tehdit önleme çözümü ile korunmaları kritik öneme sahiptir. “

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv