İran Yüzlerce Üniversiteye Siber Saldırı Düzenlemekle Suçlanıyor


ABD ve aralarında yüzlerce üniversitenin de bulunduğu hedeflere siber saldırı düzenlediği iddia edilen bir İran şirketi ve 10 kişiye ambargo uygulanacağını açıkladı.

Mabna Enstitüsü adlı kuruluş 31 terabaytlık "değerli fikri varlık ve veri" çalmakla suçlanıyor. Adalet Bakanlığı, firmanın dünya genelindeki 320 şirket, onlarca şirket ve ABD hükümetinin bazı kısımlarını hedef aldığını söyledi.

Mabna Enstitüsü'nün iki kurucusunun da ambargo uygulananlar arasında bulunduğu ve ABD'deki varlıklarına el konulacağı belirtildi.

Mabna Enstitüsü 2013'te kuruldu ve ABD'li savcılara göre şirket, İran araştırma kurumlarının bilgi çalmasına yardımcı olmak için kuruldu.

'Türk üniversiteleri de hedef alındı'

Kuruluş, 144 Amerikan üniversitesi ve Türkiye, İngiltere, Almanya, Kanada, İsrail ve Japonya'nın da aralarında bulunduğu 21 ülkedeki 176 farklı üniversiteden bilgi çalmakla suçlanıyor.

ABD'li savcılar dünya genelindeki 100 bin profesörün e-posta hesabının hedef alındığını ve bunların sekiz bininin ele geçirildiğini söyledi. ABD makamları, bunun soruşturulan en büyük küresel, devlet destekli bilgisayar korsanlığı vakası olduğunu belirtti. Bilgisayar korsanlarının, ABD Çalışma Bakanlığı, Federal Enerji Düzenleme Komisyonu ve Birleşmiş Milletler’i de hedef aldığı iddia ediliyor.

Her geçen gün daha çok ihtiyaç duyduğumuz güvenlik cihazlarının önemi git gide artmakta ve gelişen teknoloji ile ilerlemektedir. Bu durumların önüne geçebilmek için;

  • Yeni nesil güvenlik ürünlerinin kullanımı

  • Ürünlerin üzerinde bulunan özelliklerin aktif ve verimli bir şekilde kullanımı

  • Raporlamalarının düzenli kontrol edilmesi

  • Sonuçlarına göre hızlıca aksiyonların alınması

  • Proaktif davranılması

  • Güncellemelerin rutin olarak yapılması gerekmektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv