Yapay Zeka ve Siber Güvenlik


Siber güvenlik hızla gelişen bir teknoloji endüstrisidir. Siber güvenliğin ihtiyacı artık bir lüks olmaktan çok bir gereklilik. Çünkü bir endüstriyi siber güvenlik uygulamalarından mahrum bırakırsanız, bilgisayar korsanlarının tüm altyapıyı çökertmesi uzun sürmez. Çevrimiçi güvenlik endüstrisinin etkisi tek başına kurumsal varlıklar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda eğitim, araştırma ve geliştirme ve hatta sağlık sektörlerine de uzanır.Yapay Zeka, yapay bir varlık, yani bir makine tarafından sergilenen, insan seviyesinde veya süper-insan seviyesinde istihbarat anlamına gelir. Teknoloji, bilgisayar mühendisliği, dil bilim, fizik ve matematik gibi çok çeşitli alanların bir karışımıdır.

Yapay Zeka alanı, makineleri gerçek insanlar gibi düşünmek ve hareket etmek için güçlendirmek üzere geliştirilmiştir. Uzman insanlardan oluşan bir ekibin uzun zamanda çözebileceği sorunları, makinelerin kısa vadede çözmesi beklenmektedir.

Endüstriler insan gücü eksikliğini karşılamak ve verimliliği optimize etmek için teknolojiyi kullanıyor. Teknolojinin özellikle siber güvenlik alanında büyük bir potansiyeli var. Bugün şirketler, siber güvenlik yeterliliğini sağlamadığı için büyük zorluklarla karşı karşıya. Bu nedenle bir güvenlik açığını gidermek için birçok güvenlik günlüğünden geçmek zorundalar. Kısacası, büyük miktarda siber güvenlik uzmanına ihtiyaç var. Ancak, doğru insan gücüne sahip olsa bile, bir sistemde anormalliği bulmak ya da yaklaşan herhangi bir tehdidi tahmin etmek son derece zordur.

Burada yapay zeka, atılan her türlü veriyi analiz edebilir. Anomalileri veya tehditleri birkaç dakika içinde bozabilir. Yapay zekanın ve siber güvenliğin bu karışımı, beceri eksikliği açığını büyük ölçüde azaltabilir.

Yapay zekanın geleceği ve siber güvenlik şu anda öngörülemez. Mevcut kaynaklarımız ve gelişmelerimizle bunu tahmin edemeyiz. Ancak şu anda söyleyebildiğimiz; teknolojilerin birleşimi arasında çok fazla potansiyelin var olmasıdır. Onları doğru şekilde kullanırsak, gelecekteki siber saldırıları hafifletmek ve hatta ortadan kaldırmak için daha iyi bir şansımız olabilir. Günümüzde bilişim saldırılarının yapay zekâ tabanlı gerçekleştirileceği, bu nedenle savunma sistemlerinin ve yöntemlerinin yapay zekâ ile desteklenmesi gerektiği anlaşılmıştır. Bundan sonraki dönemde dijital para hırsızlığının, fidye saldırılarının, kritik altyapılara yönelik saldırıların artacağı, internete bağlı cihazların hedefleneceği, spam e-postaların devam edeceği, bulut tabanlı depolama platformlarının tehditlere daha çok maruz kalacakları, mobil tehditlerde artış olacağı öngörüler arasında.

Kurumların, bu saldırılardan korunmak için;

  • Ağ, sistem-donanım, veri iletişim güvenliklerinin sağlamış olması,

  • Güncel ve güvenli yazılımlar ile desteklenmesi ve bu gelişmelere karşılık olarak, kurumların da siber suçlulara yönelik savunma çıtalarını yükseltmeye devam etmeleri gerekmektedir.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv