Android Cihazlarda “Triout” Tehlikesi


Yeni bir Android kötü amaçlı yazılım keşfedildi. Triout olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım, kullanıcıların hassas verilerini yakalamak isteyen bir casus yazılımdır.

Triout kapsamlı kullanıcı izleme yetenekleriyle geliyor. Bu kötü amaçlı yazılım, cihazınızda tamamen algılanmadığında telefon görüşmelerinizi , metinlerinizi ve videolarınızı kaydetme, fotoğraf çekme ve GPS koordinatlarınızı toplamak gibi etkiler yaratabilir. Tüm bu bilgiler saldırgan tarafından kontrol edilen C & C(Command And Control) sunucusuna geri gönderilebilmektedir.

Yapılan araştırmalarda kötü amaçlı yazılımın, gözetlemeyi sağlayabilecek işlevler ile mobil cihazlara, telefonlara ve tabletlere odaklanmış görünüyor. Gelen telefon görüşmelerinin kaydedilmesi ve GPS koordinatlarının izlenmesi ile ilgili her şey uzaktan tetiklenebilir ve daha sonra hala güncel olan saldırgan kontrollü C & C (Command And Control) sunucusuna yüklenebildiği görülmüştür.

Kötü amaçlı yazılım Google Play'de kullanılan eski bir Android uygulamasının içerisinde keşfedildi. Temel olarak, Google Play'den kaldırılan ve otantik bir Google Hata Ayıklama Sertifikası olan uygulamayı yeniden paketlediler.

Saldırının arkasında kimin olduğunu anlamaya yetecek kadar kanıt yok, ancak kötü amaçlı yazılım Android kullanıcılarının güvenliği ve gizliliği için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Bu yazılımın kaç tane Android kullanıcısının etkilendiği belirsiz olmakla birlikte bu tür etkilerden korunmak için bizim önerilerimiz;

  • Doğrulanmamış uygulamaları yüklemekten kaçının,

  • Verilerinizi yedekleyin,

  • Gelen E-posta linklerinin güvenirliğinden emin olmadan tıklamayın,

  • Bir MTD(Mobile Threat Defence) çözümü kullanabilirsiniz,

  • Uygulamalara kurulum anında verilen izinleri her zaman kontrol ediniz.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv