Web Kameralarınız Kontrolünüzde mi?


Son zamanlarda sıkça duyduğumuz ofiste veya evdeyken bile aramızda bahsi geçen “acaba izleniyor muyuz” korkusu içimizde bir şüphe yaratmaktadır. Malum en mahrem anlar dahi kaydedilip tüm dünyaya servis edilebilmektedir. Kendi özel hayatımızın bir notebook kamerası tarafından izlenme ihtimalini düşününce, bu şüpheyi kaldırmak için bazı önlemlere ihtiyacımız olacaktır.

Hayatımızda çok büyük yeri olan web kameraları ile ister uzaktaki yakınlarımıza ulaşmak olsun isterse iş ortamlarında karşılıklı toplantılarımızı yapabilmek olsun, bize çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Fakat bu iletişimi internet üzerinden yaptığımızı ve hep bir IP üzerinden iletişim kurduğumuzu aklımızda tutarak; Günümüzün en büyük sorunlarından biri, tabii ki internet ortamındaki kötü yazılımlardır. Bu yazılımlar istemsizce makinanıza bulaşabilir ve siz farkında bile olmadan kişisel güvenliğinizi risk atmış olabilirsiniz.

Günümüzde notebook’larda, birçok PC monitöründe ve hatta yeni nesil TV’lerde web kameraları bütünleşik olarak gelmektedir. Dolayısıyla web kameraları artık kritik bir noktada bulunuyorlar.

Kendi özel hayatımızın gizlice kaydedilmesini ve kişisel güvenliğimizin tehdit edilmesini engellemek için neler yapabiliriz biraz da bunlara bakalım.

Çözüm için neler yapabiliriz?

  • Linux bilgisayarlarda kamerayı devre dışı bırakmak için terminal’i açıp “sudo modprobe -r uvcvideo” komutunu yazmanız gerekiyor. Tekrar aktif hale getirmek için ise “sudo modprobe uvcvideo” komutu ile aktif edebilriz. Linux’da her adım da sudo şifresi istemektedir. Bunun için Linux tabalı cihazlara erişimi diğerlerine göre daha zor olacaktır.

  • Bilgisayarlarla bütünleşik olmayan, harici web kameralar için ise direk çözüm; Bilgisayar’la iletişimdeki USB kablosunu çekmek yeterli olacaktır.

  • Windows makinalarda ayarlar kısmında Webcam (Kamera) Güvenlik Ayarlarında altında “Uygulamaların Webcam Kullanmasına İzin Ver” seçeneği ile kapalı hale getirebiliriz.

  • En kolay ve basit olarak, bütünleşik Web kameralar için “Webcam Cover” (Kamera Koruyucu) alınarak güvenliğimizi sağlayabiliriz. Web kapağı aparatları yazarak internette bulabilirsiniz. Kişisel hayatınızı kötü yazılımlardan korumak ve izletmemek için bu yöntem başarılı olacaktır.

Detaylı bilgi için ticket@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv