Siber Saldırganların Yeni Hedefi: Akıllı Evler


Akıllı evlerdeki aydınlatmadan ısıtmaya, ev sinema sistemlerinden güvenliğe kadar birçok sistemin dahil olduğu Kompleks IoT (Nesnelerin İnterneti) Ortamları siber saldırganların tehdidi altında. Akıllı evlerin yaygınlaşması ve yeni IoT siber tehditlerinin gelişmesi, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde siber suçlular için milyarlarca dolarlık yeni bir endüstri haline geleceğini ortaya koyuyor.

CIE [Complex IoT Environments] olarak adlandırdığımız birçok cihaz ve sistemin birleşmesinden oluşan kompleks IoT ortamları siber suçluların yeni hedefi oldu. Asansör sistemleri, kartlı kapı sistemleri, yangın sensör sistemleri gibi BT dışındaki cihazların yönetilmesini sağlayan yazılımlara ulaşan suçlular, kullanıcıların güvenliklerini ihlal edecek durumlar oluşturabiliyor ve eski haline döndürülmesi için fidye talebinde bulunabiliyor.

Bunun en yakın örneği ise Avusturya’nın önemli bir otelinde yaşandı. Bir grup siber korsan, otelin müşterilerini odalarına kilitleyerek durumun çözülmesi karşılığında otel işletmesinden bitcoin talep etmişti. IoT ortamında otomasyon sunucusuna sızabileceğini, mevcut kuralları değiştirebileceğini ve kontrolü eline geçirerek olası riskleri artırabileceğini tespit etti.

Unutulmaması gereken son şey ise, farklı tip cihazların farklı seviye ve şekilde korumaya ihtiyacı olduğudur. Her yeni cihazla birlikte yeni koruma kurallarının tanımlanması gerekir. Bir cihazı korumak diğer bir cihazın güvenliğini tehlikeye atmamalıdır.

Kendinizi bu tür kötü amaçlı saldırılarından korumanın en iyi yolu;

  • Akıllı cihazlarda keşfedilen ve kapatılan açıklar hakkında internette bulabileceğiniz en son bilgileri takip ederek güvenlik farkındalığınızı arttırın,

  • Akıllı cihazlarınız için her zaman karmaşık parolalar kullanın ve bunları düzenli bir şekilde değiştirmeyi unutmayın,

  • Akıllı evlerin güvenliği için her cihaza özel güvenlik prosedürü uygulanmalıdır.

Detaylı bilgi için support@zerosecond.com.tr adresinden uzmanlarımıza başvurabilirsiniz.


Son yazılar
Arşiv